US Open. 18-latka napsuła krwi Osace

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

W piątek jako pierwsze w czwartej rundzie nowojorskiej imprezy zameldowały się Naomi Osaka, Petra Martić i Angelique Kerber. Za ciosem nie poszła pogromczyni Karoliny Pliszkovej, Caroline Garcia.

Rozstawiona z numerem 4 Japonka solidnie musiała zapracować na zwycięstwo z Martą Kostiuk. W pierwszym secie mistrzyni US Open z 2018 roku przełamała młodszą rywalkę w piątym i dziewiątym gemie, dzięki czemu zwyciężyła 6:3. Tenisistka z Kraju Kwitnącej Wiśni wypracowała sobie kolejne szanse na początku drugiej odsłony meczu, ale tym razem nie potrafiła zamienić ich na „breaka”. Niewykorzystane okazje zemściły się na turniejowej „czwórce” w siódmym gemie, w którym Ukrainka po raz pierwszy odebrała podanie przeciwniczce. Przy wyniku 5:3 zawodniczka z Kijowa wypracowała sobie piłkę setową, ale Osaka wybroniła się serwisem, a po zmianie stron odrobiła stratę przełamania. O losach tej części meczu musiał zadecydować tie-break, w którym lepsza okazała się Kostiuk. Reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów kontynuowała dobrą, agresywną grę również na początku decydującej odsłony meczu. W czwartym gemie miała pięć „breakpointów”, ale żadnego z nich nie była w stanie wykorzystać. To niepowodzenie ewidentnie podcięło skrzydła 18-latce. Japonka błyskawicznie wygrała cztery kolejne gemy i po 2 godzinach i 32 minutach gry mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Bez straty seta do czwartej rundy awansowały Petra Martić i Angelique Kerber. Chorwatka pokonała Warwarę Graczewą, a trzykrotna mistrzyni wielkoszlemowa uporała się z Ann Li. Była podopieczna Sandry Zaniewskiej zmierzy się teraz z Julią Putincewą, a Niemka zagra z Jennifer Brady. Amerykanka wyeliminowała Caroline Garcię, która rundę wcześniej rozegrała świetne spotkanie przeciwko Karolinie Pliszkovej.