US Open. 19-latka wygrała wojnę nerwów ze Switoliną

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Leylah Fernandez dzień po dziewiętnastych urodzinach została pierwszą półfinalistką nowojorskiej imprezy. Kanadyjka po dramatycznym trzysetowym pojedynku pokonała Elinę Switolinę.

Reprezentantka Kraju Klonowego Liścia nie zamierzała spocząć na laurach po wspaniałych zwycięstwach nad Naomi Osaką i Angelique Kerber. Od początku meczu grała bardzo agresywnie, blisko linii. Świetnie zmieniała kierunki, co przyniosło efekt w postaci przełamania na 4:2. Jak się później to był decydujący moment tej części meczu, bo leworęczna tenisistka przewagi już nie wypuściła z rąk.

Turniejowa „piątka” wyciągnęła wnioski z przegranej w pierwszym secie. Zaczęła grać odważniej i częściej przejmować inicjatywę w wymianach. Równocześnie Fernandez zaczęła popełniać trochę więcej błędów i Switolina odskoczyła na 5:1. Młodsza z tenisistek zdołała odrobić stratę jednego „breaka”, ale przy drugim podejściu 26-latka urodzona w Odessie wykorzystała atut własnego podania i wyrównała stan rywalizacji.

Na początku decydującej partii do głosu ponownie doszła Kanadyjka, która wyszła na prowadzenie 5:2. Brązowa medalistka z Tokio nie zamierzała się jednak poddawać i wyrównała na 5:5. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. Tę dodatkową rozgrywkę lepiej rozpoczęła Fernandez, która wyszła na prowadzenie 4:1. Switolina po raz kolejny udowodniła, że jest jedną z najtwardszych zawodniczek w tourze i wygrała trzy kolejne punkty. Przy wyniku 5:5 Ukrainka dobrze rozprowadziła rywalkę i wypracowała sobie piłkę do skończenia przy siatce, ale woleja zagrała zbyt asekuracyjne i 19-latka popisała się wspaniałym minięciem z forhandu po linii. Przy pierwszej piłce meczowej reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów wyrzuciła return z backhandu w aut i Fernandez z niedowierzaniem ukryła twarz w dłoniach.

Leylah Fernandez, która została najmłodszą półfinalistką US Open od czasów Marii Szarapowej w 2005 roku, czeka na zwyciężczynię pojedynku Aryny Sabałenki z Barborą Krejczikovą.


Wyniki

Ćwierćfinał singla

Leylah Fernandez (Kanada) – Elina Switolina (Ukraina, 5) 6:3 3:6 7:6(5)