US Open. Jeden krok Dżokovicia do historii

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Novak Dżoković pokonał 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2 Alexandra Zvereva i wystąpi w niedzielnym finale US Open. Rywalem Serba w drodze po 21. tytuł wielkoszlemowy będzie Daniił Miedwiediew

Nim Serb i Niemiec wyszli na Arthur Ashe Stadium w piątek wieczorem miejscowego czasu mieli już za sobą dziewięć bezpośredni pojedynków, w tym trzy w tym roku. Ostatni, rozegrany przed ponad miesiącem na olimpijskich kortach w Tokio, okazał się zwycięski dla reprezentanta naszych zachodnich sąsiadów. Zverev tym samym pozbawił rywala marzeń o zdobyciu Złotego Wielkiego Szlema. Jednak rozstawiony z „czwórką” Niemiec nie przeszkodził Serbowi w zdobyciu klasycznego Wielkiego Szlema. Belgradczyk uporał się z rywalem w pięciu setach.

Można powiedzieć, że piątkowy finał rozpoczął się jak większość pojedynków Serb w tym roku na wielkoszlemowych kortach, tzn. od przegranego seta. Losy tej partii rozstrzygnęły się w dziewiątym gemie, kiedy to Zverev wykorzystał drugą okazję na przełamanie podania rywala. Podrażniony takim obrotem spraw Dżoković postanowił szybko odrobić straty. Przełamując Zvereva przy pierwszej okazji, a następnie dokładając kolejnego „breaka” w ósmym gemie doprowadził do stanu 1:1 w setach. Także trzecia partia powędrowała na konto 20-krotnego mistrza Wielkiego Szlema, ale tym razem przełamanie nastąpiło w dziesiątym gemie. Taki obrót spraw nie podłamał Niemca, który raz przełamując serwis rywala, doprowadził do piątego seta. W nim to Serb od początku dyktował warunki i szybko wyszedł na prowadzenie 5:0. Co prawda rywal wygrał jeszcze dwa gemy, ale więcej już nie dał rady i to Novak Dżoković w swym 31. wielkoszlemowym finale powalczy o 21. tytuł mistrzowski.

Pokonując Alexandra Zvereva serbski tenisista wygrał 27. pojedynek w imprezie Wielkiego Szlema z rzędu i zakończył serię rywala 16. wygranych pojedynków z rzędu. Kolejnym przeciwnikiem Novaka Dżokovicia będzie Daniił Miedwiediew, który w pierwszym meczu półfinałowym bez straty seta pokonał Felixa Auger-Aliassime’a. Dotychczas Serb i Rosjanin spotykali się ośmiokrotnie, z czego pięć pojedynków wygrywał lider rankingu. Ostatni raz do meczu tenisisty z Belgradu z zawodnikiem z Moskwy doszło w finale Australian Open, wygranym przez lidera rankingu bez straty seta.


Wyniki

Półfinał singla:

Novak Dżoković (Serbia, 1) – Alexander Zverev (Niemcy, 4) 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2