US Open: Azarenka wygrała z Szarapową i jest w finale

Wiktoria Azarenka po raz pierwszy w karierze wystąpi w finale US Open. Białorusinka pokonała dziś Marię Szarapową 3:6, 6:2, 6:4. O tytuł liderka rankingu zaraz z Sereną Williams lub Sarą Errani.

Azarenka z Szarapową zagrały ze sobą po raz dziesiąty, a szóste zwycięstwo odniosła tenisistka urodzona w Mińsku. W tym roku Azarenka pokonała Rosjankę w finale Australian Open (6:3, 6:0) oraz Indian Wells (6:2, 6:3), zaś Szarapowa wygrała mecz o tytuł w Stuttgarcie (6:1, 6:4).

Dzisiejsza konfrontacja była znacznie bardziej zacięta od poprzednich tegorocznych zmagań tych tenisistek. Styl gry był jednak taki sam – dużo niezwykle silnych zagrań z głębi kortu, sporo błędów i niewiele długich wymian. Stroną dominująca zdecydowanie była Szarapowa, która w całym meczu odnotowała 44 „winnery” i 42 niewymuszone błędy, zaś u Azarenki przy obu statystykach widniała liczba 19.

Mecz zdecydowanie lepiej rozpoczęła Rosjanka, która szybko wygrała trzy pierwsze gemy i prowadziła w pierwszym secie 5:1. Białorusinka zapisała na swoje konto dwa kolejne gemy, ale przy stanie 3:5 nie wykorzystała dwóch break pointów i przegrała pierwszą partię.

Drugą odsłonę meczu Szarapowa rozpoczęła od zdobycia breaka. Pięć z sześciu kolejnych gemów wygrała jednak Azarenka, tym samym doprowadzając do wyrównania stanu rywalizacji.

W decydującym secie większość gemów rozgrywana była na przewagi, ale aż do stanu 5:4 (dla Azarenki) nie doszło do żadnego przełamania. W dziesiątym gemie Szarapowa obroniła jednego meczbola, ale liderka rankingu zdołała doprowadzić do drugiej szansy na skończenie meczu, przy której Rosjanka wyrzuciła na out piłkę zagraną w forhendu.

Spotkanie trwało dwie godziny oraz czterdzieści jeden minut. Po dwóch rozegranych setach doszło do dziesięciominutowej przerwy, spowodowanej wysoką temperaturą powietrza.