US Open. Czeszki dołączyły do bardzo elitarnego grona

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Barbora Krejczikova i Katerina Sinikova zwyciężyły w turnieju gry podwójnej kobiet na kortach Flushing Meadows. Czeski duet wyszedł z nie lada trudnej sytuacji w meczu przeciwko Caty McNally i Taylor Townsend, dzięki czemu zdobył ostatni brakujący wielkoszlemowy skalp.

Początek spotkania należał do reprezentantek gospodarzy, które w pierwszym secie trzykrotnie odebrały serwis bardziej utytułowanym rywalkom i objęły prowadzenie w meczu. Amerykanki dobrze rozpoczęły również drugą partię. W czwartym gemie Siniakova straciła podanie, pomimo prowadzenie 40:0 i reprezentantki Stanów Zjednoczonych odskoczyły na 4:1.

W tym momencie mecz się jednak zupełnie odmienił. Czeszki zaczęły bezkompromisowo z linii końcowej ostrzeliwać przeciwniczki, które próbowały przenosić grę pod siatkę. Taka taktyka przyniosła znakomite rezultaty. Turniejowe „trójki” wygrały sześć z siedmiu następnych gemów i wyrównały stan rywalizacji.

W decydującej odsłonie spotkania reprezentantki naszych południowych sąsiadów nie pozostawiły rywalkom już złudzeń. Straciły tylko jednego gema i po 2 godzinach i 10 minutach mogły cieszyć się ze zwycięstwa.

Uważam, że ten mecz był naprawdę trudny – przyznała na konferencji Krejczikova. – Byłyśmy z tyłu przez naprawdę długi czas. Cały czas byłyśmy jednak w grze i próbowałyśmy walczyć o każdą piłkę. Nagle mecz się odwrócił. Od momentu, gdy wygrałyśmy drugiego seta, byłyśmy już lepszą parą na korcie. Jestem bardzo szczęśliwa, że wygrałyśmy tego ostatniego szlema, którego nam brakowało. To niesamowite, że osiągnęłyśmy tak wspaniałe rzeczy.

W niedzielę Barbora Krejczikova i Katerina Siniakova skompletowały karierowego Wielkiego Szlema. Dołączyły tym samym do takich duetów jak Martina Navratilova i Pam Shriver, Serena i Venus Williams, Gigi Fernandez i Natasha Zvereva oraz nie tak dawno Sara Errani i Roberta Vinci. Reprezentantki naszych południowych sąsiadów w najważniejszych imprezach sezonu był w tym roku niepokonane. Wygrały nie tylko w Nowym Jorku, ale również w Melbourne i Londynie. W Paryżu nie mogły przystąpić do obrony tytułu z powodu choroby Krejczikowej. Czeszki mają zdobyły wspólnie łącznie sześć tytułów wielkoszlemowych, ale mają na koncie również zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, WTA Finals oraz Billie Jean King Cup.

Finał debla

B. Krejczikova, K. Siniakova (Czechy, 3) – C. McNally, T. Townsend (USA) 3:6 7:5 6:1