US Open: Djoković dołączył do Murraya w finale

/ Krzysztof Domaradzki, źródło: usopen.org, foto: AFP

Novak Djoković pokonał Davida Ferrera 2:6, 6:1, 6:4, 6:2 i awansował do finału US Open. W poniedziałek Serb zagra z Andym Murrayem o tytuł.

Gdy Djoković z Ferrerem zaczynali swój sobotni pojedynek, nowojorscy fani nie zastanawiali się nad tym, który z nich zwycięży, ale jak długo zdołają utrzymać się na korcie. Było bowiem wielce prawdopodobne, że wisząca nad miastem burza prędzej czy później przerwie rywalizację. I tak też się stało – po nieco ponad półgodzinie gry zawodnicy musieli opuścić kort, co było szczególnie dobrą wiadomością dla Serba, który z silnie wiejącym wiatrem zupełnie sobie nie radził.

W niedzielę tenisiści grali już w normalnych warunkach i choć pierwszego gema po wznowieniu spotkania wygrał Hiszpan, zwyciężając tym samym 6:2 w pierwszej partii meczu, to w dalszych minutach pojedynku zdecydowanie lepiej prezentował się Djoković. Wicelider światowego rankingu szybko wyciągnął najpotężniejsze działa – doskonale plasowane uderzania – i w błyskawicznym tempie zaczął uzyskiwać przewagę. Wygrał pięć pierwszych gemów drugiego seta. Ferrer potrzebował kilkunastu minut, żeby złapać rytm. W drugiej partii zdążył ugrać tylko jednego gema.

Następną partię ponownie lepiej zaczął Djoković, który już w pierwszym gemie wywalczył przełamanie. Tym razem Hiszpan otrząsnął się znacznie szybciej – dzięki waleczności, świetnej pracy nóg i gorszym okresie rywala wyszedł na prowadzenie 3:2. Potem jednak inicjatywę zdecydowanie przejął Serb. Djoković zdołał ponownie przełamać Hiszpana, a następnie doskonałe podanie pomogło mu zakończyć partię. Trwający 47 minut set zakończył się zwycięstwem faworyta 6:4.

Czwarta partia była popisem Djokovicia. Serb wygrał 4 pierwsze gemy, prezentując poziom, którego nawet najlepiej dysponowany Ferrer nie byłby w stanie osiągnąć. Hiszpan urwał Djokoviciowi tylko dwa gemy – oba przy swoim podaniu – i po 2 godzinach i 32 minutach walki faworyt zwyciężył.

Djoković w poniedziałek zmierzy się z Andym Murrayem, który miejsce w finale zapewnił sobie wczoraj, pokonując Tomasa Berdycha. Obrońca tytułu powalczy o szósty tytuł wielkoszlemowy.