US Open. Doświadczenie zatrzymało młodzieńczą fantazję

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Mistrzyniami tegorocznej edycji nowojorskiej imprezy w grze podwójnej kobiet zostały Samantha Stosur i Shaui Zhang. Australijka i Chinka w decydującym spotkaniu pokonały Cori Gauff i Caty McNally.

Obie pary w drodze do finału nie straciły ani jednego seta. Niedzielne starcie lepiej rozpoczęły bardziej doświadczone tenisistki, które w pierwszej partii ani razu nie musiały bronić się przed przełamaniem. Stosur i Zhang w ósmym gemie odebrały serwis McNally i dzięki temu zapisały pierwszą partię na swoim koncie.

Wydawało się, że na początku drugiej odsłony meczu duet australijsko-chiński wciąż ma lekką przewagę na korcie. Mistrzynie Australian Open z 2019 roku nie wykorzystały jednak „breakpointów” w trzecim i siódmym gemie. Zmarnowane okazje zemściły się w ósmym gemie. Para rozstawiona z numerem 14 obroniła dwa pierwsze „breakpointy” przy serwisie Chinki, ale przy trzecim tenisistka z Antypodów popsuła woleja z backhandu i faworytki gospodarzy odskoczyły na 5:3. Chwilę później Gauff po raz kolejny świetnie spisała się przy własnym serwisie i doprowadziła do wyrównania w meczu.

Dla losów decydującej partii, tak jak w dwóch poprzednich, kluczowy okazał się ósmy gem, w którym po raz drugim w tym meczu podania nie zdołała utrzymać McNally. Amerykanki obroniły pierwszą piłkę meczową przy serwisie Stosur, ale chwilę później Australijka posłała dwa wygrywające podania i po prawie dwóch godzinach walki mogła razem z partnerką wznieść ręce w geście triumfu.

W niedzielę 37-latka urodzona w Brisbane zdobyła czwarty wielkoszlemowy tytuł w grze podwójnej. Oprócz dwóch triumfów z Chinką, Stosur razem z Lisą Raymond wygrała również US Open 2005 i rok później Roland Garros.


Wyniki

Finał debla

S. Stosur, S. Zhang (Australia, Chiny, 14) – C. Gauff, C. McNally (USA, 11) 6:3 3:6 6:3