US Open. Dżoković dalej niepokonany

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Novak Dżoković wygrał 25. mecz w tym roku i cały czas pozostaje niepokonany. Do zwycięstwa nad Kyle’em Edmundem potrzebował jednak czterech setów. Do trzeciej rundy awansowali też m.in. Alexander Zverev i David Goffin.

Spotkanie z Kyle’em Edmundem było dobrym testem dla Novaka Dżokovicia. Brytyjczyk stawił silny opór w partii otwarcia i zmusił Serba do zachowania czujności przez cały mecz. W pierwszym secie żaden z tenisistów nie stracił podania, choć lider rankingu ATP miał więcej okazji na przełamanie rywala. Edmund jednak skutecznie się bronił i w efekcie o losach odsłony zadecydował tie-break. W nim obaj zawodnicy grali nierówno, ale lekką przewagę sytuacyjną utrzymywał ten mniej utytułowany. W końcówce Edmund wykazał się większą cierpliwością i zapisał partię na swoje konto.

To był dopiero trzeci raz w karierze Dżokovicia, kiedy przegrał pierwszego seta w pierwszej bądź drugiej rundzie US Open. Raz zdarzyło się to w 2006 roku, a potem w 2007.

Ta starta jednak nie załamała trzykrotnego mistrza tego turnieju, który podwyższył poziom gry i zdobył pierwsze przełamanie w meczu w czwartym gemie. Tej przewagi nie oddał do końca i po 40 minutach wyrównał stan pojedynku. Trzecia partia była nierówna z obu stron. Najpierw Dżoković uzyskał dwa breaki, dzięki czemu objął prowadzenie 4:1. Następnie do walki zerwał się Edmund, odrobił częściowo straty, ale już w kolejnym gemie ponownie oddał serwis. To nie był jeszcze koniec przełamań, gdyż Serb także nie mógł ustabilizować rytmu. Ostatecznie dopiero w dziesiątym gemie faworyt dopiął swego i zapisał drugiego seta na swoje konto.

Czwarty set okazał się najłatwiejszym dla Dżokovicia. Już na początku Brytyjczyk nie utrzymał serwisu, z kolei Serb tym razem pewnie wygrywał gemy serwisowe. W piątym gemie dołożył jeszcze jedno przełamanie, a po 3 godzinach i 17 minutach mógł cieszyć się z awansu do trzeciej rundy. Tam rywalem tenisisty z Belgradu będzie Jan-Lennard Struff, który bez problemów pokonał Michaela Mmoha.

Czterosetowe mecze stoczyli także Alexander Zverev i Davod Goffin. Niemiec przegrał partię otwarcia z Brandonem Nakashimą, ale w dalszej części spotkania nie dał się zaskoczyć rywalowi i kontrolował przebieg pojedynku. Z kolei Belg stracił seta z Lloydem Harrisem, ale ostatecznie był w stanie zwyciężyć.

Zverev w trzeciej rundzie zmierzy się z Adrianem Mannarino, a Goffin powalczy z Filipem Krajinoviciem.

Novak Dżoković (Serbia, 1) – Kyle Edmund (Wielka Brytania) 6:7 (5), 6:3, 6:4, 6:2

Alexander Zverev (Niemcy, 5) – Brandon Nakashima (USA, WC) 7:5, 6:7 (8), 6:3, 6:1

David Goffin (Belgia, 7) – Lloyd Harris (RPA) 7:6 (6), 4:6, 6:1, 6:4

Michaił Kukuszkin (Kazachstan) – Cristian Garin (Chile, 13) 6:2, 6:1, 3:6, 4:6, 7:5

Filip Krajinović (Serbia, 26) – Marcos Giron (USA) 6:4, 6:1, 6:3

Jan-Lennard Struff (Niemcy, 28) – Michael Mmoh (USA, WC) 6:2, 6:2, 7:5

Adrian Mannarino (Francja, 32) – Jack Sock (USA) 7:6 (5), 7:5, 6:2

Jordan Thompson (Australia) – Egor Gerasimow (Białoruś) 6:1, 6:4, 3:6, 6:3