US Open: Federer zgodnie z planem

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: usopen.org, foto: AFP

Siedem gemów stracił w wieczornym pojedynku z Bjornem Phauem Roger Federer i pewnie awansował do trzeciej rundy turnieju. Męczyli się za to Marin Cilić, Gilles Simon i Mardy Fish.

Porażka Jo-Wilfrieda Tsongi i ogłoszenie zakończenie kariery przez Andy’ego Roddicka były głównymi wydarzeniami czwartego dnia US Open. Emocji nie brakowało jednak w kolejnych spotkań na kortach Flushing Meadows. Spod noża Nikołajowi Dawydienko uciekł Mardy Fish. Amerykanin przegrywał już 0:2, ale podniósł się i zdołał odmienić losy meczu. I to na korcie Arthure’a Ashe’a przy dopingu wielu tysięcy kibiców. Dawydienko przy prowadzeniu 2:0 przestał istnieć na korcie. W trzech kolejnych partiach zdobył tylko pięć gemów.

Niespodziewane problemy miał także Marin Cilić. Chorwat jednak zaczął spotkanie zgodnie z przewidywaniami, wygrywając z Danielem Brandsem dwa pierwsze sety do trzech i dwóch. Potem nieoczekiwanie Niemiec doszedł do głosu i zdołał doprowadzić do wyrównania. Cilić w najważniejszym momencie odnalazł koncentrację i w decydującym secie tuż przed tie breakiem zdobył przełamanie, które dało mu zwycięstwo 7:5.

Napracować musiał się także Gilles Simon, któremu kłopotów narobił Jimmy Wang. Tajwańczyk w pierwszej rundzie wyeliminował Ivo Karlovicia, a teraz „urwał” seta rozstawionemu z szesnastką Francuzowi. Popełniał jednak za dużo niewymuszonych błędów – aż 68 – i na więcej stać go nie było. Przegrał 4:6, 6:4, 4:6, 4:6.

W trzeciej rundzie jest 32-letni James Blake. Amerykanin, który w 2005 i 2006 roku docierał w Nowym Jorku do ćwierćfinału, bardzo gładko pokonał Marcela Granollersa, oddając mu tylko siedem gemów. Teraz jednak reprezentanta gospodarzy czeka dużo trudniejsze zadanie, bowiem o czwartą rundę zagra z Milosem Raoniciem.

W wieczornej sesji pewne zwycięstwo odniósł jeden z kandydatów do końcowego zwycięstwa, Roger Federer. Szwajcar w półtorej godziny rozprawił się z Bjornem Phauem. Lider rankingu zmiażdżył Niemca w liczbie piłek wygrywających. Miał też dużo lepszą skuteczność pierwszego i drugiego serwisu. W trzeciej rundzie Federer zagra z Fernando Verdasco.

Roger Federer (Szwajcaria, 1) – Bjorn Phau (Niemcy) 6:2, 6:3, 6:2
Fernando Verdasco (Hiszpania, 25) – Albert Ramos (Hiszpania) 7:6(4), 5:7, 7:6(5), 6:4
Mardy Fish (USA, 23) – Nikołaj Dawydienko (Rosja) 4:6, 6:7(4), 6:2, 6:1, 6:2
Gilles Simon (Francja, 16) – Jimmy Wang (Tajwan, Q) 6:4, 4:6, 6:4, 6:4
Nicolas Almagro (Hiszpania, 11) – Philipp Petzschner (Niemcy) 6:3, 5:7, 5:7, 6:4, 6:4
Jack Sock (USA, WC) – Flavio Cipolla (Włochy) 6:2, 6:2, 6:4
Sam Querrey (USA, 27) – Ruber Ramirez Hidalgo (Hiszpania) 6:3, 6:4, 6:3
Tomas Berdych (Czechy, 6) – Jurgen Zopp (Estonia) 6:1, 6:4, 6:2
Feliciano Lopez (Hiszpania, 30) – Pablo Andujar (Hiszpania) 6:4, 6:1, 6:7(5), 3:6, 7:5
James Blake (USA, WC) – Marcel Granollers (Hiszpania, 24) 6:1, 6:4, 6:2
Milos Raonic (Kanada, 15) – Paul-Henri Mathieu (Francja) 7:5, 6:4, 7:6(4)
Marin Cilić (Chorwacja, 12) – Daniel Brands (Niemcy, Q) 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 7:5
Kei Nishikori (Japonia, 17) – Tim Smyczek (USA, Q) 6:2, 6:2, 6:4
Jeremy Chardy (Francja, 32) – Matthew Ebden (Australia) 6:4, 6:2, 6:2
Martin Klizan (Słowacja) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 5) 6:4, 1:6, 6:1, 6:3