US Open. Kawa odpadła z rywalizacji o turniej główny

/ Lena Hodorowicz , źródło: Andrzej Szkocki, foto: AFP

Katarzyna Kawa pożegnała się z turniejem kwalifikacyjnym US Open już w pierwszej rundzie. Polka uległa Mihaeli Buzarnescu 3:6, 5:7. Mecze pierwszej rundy eliminacji kobiet rozegrają we wtorek jeszcze Magdalena Fręch i Urszula Radwańska.

Pierwszy set nie rozpoczął się najlepiej dla polskiej tenisistki. Popełniła ona kilka błędów, dwa z nich w kluczowych momentach, co pozwoliło rywalce na szybkie zdobycie przewagi. Buzarnescu objęła prowadzenie już w trzecim gemie, po bekhendowym błędzie Kawy. Podwyższyła je utrzymaniem własnego podania oraz ponownym przełamaniem serwisu naszej tenisistki. Jednak od stanu 4:1 dla zawodniczki z Bukaresztu do końca pierwszej partii gemy nie zostały zapisywane na konto Rumunki już z taką łatwością.

W szóstym gemie musiała bowiem bronić trzech break pointów, lecz ostatecznie tę próbę serwisową także rozstrzygnęła na swoją korzyść. Dwa gemy później Polka ponownie wypracowała sobie kilka szans do przełamania podania rywalki i po raz pierwszy w meczu wykorzystała jedną z nich i odrobiła część strat. To był jednak ostatni gem wygrany przez Polkę w tej partii, ponieważ Buzarnescu wykorzystała jedną z piłek setowych na returnie i po raz trzeci przełamała serwis Polki, tym samym wygrywając pierwszą odsłonę 6:3.

Przebieg drugiej partii był o wiele bardziej wyrównany. Do stanu 3:2 gemy zostały błyskawicznie zapisywane na konto serwującej tenisistki. Po zakończeniu piątego gema doszło do zakłóceń na jednym z końców kortu, a przerwa związana z naprawą nawierzchni trwała tak długo, że zawodniczki musiały ponownie przeprowadzić rozgrzewkę.

Polka nie pozwoliła jednak, aby wybiło ją to z rytmu. Po wznowieniu spotkania utrzymała dobrą passę i wygrała podanie bez straty punktu. Gdy wszystko wskazywało na to, że o tym, która z tenisistek wygra drugą odsłonę, zadecyduje tiebreak, Buzarnescu wypracowała sobie trzy piłki meczowe w dwunastym gemie. Wykorzystała jedną z nich, co było równoznaczne z przełamaniem serwisu Kawy i wyeliminowaniem Polki z turnieju kwalifikacyjnego.

We wtorek w rywalizacji zobaczymy jeszcze Urszulę Radwańską i Magdalenę Fręch. Mecz Radwańskiej z Katariną Zawacką będzie trzecim spotkaniem od 17:00 polskiego czasu na korcie numer 10, a Fręch i Lara Arruabarrena rozegrają ostatni mecz na korcie numer 16.


Wyniki

Pierwsza ruda eliminacji

Katarzyna Kawa (Polska) – Mihaela Buzarnescu (Rumunia) 3:6, 5:7