US Open. Kyrgios lepszy od obrońcy tytułu!

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Daniił Miedwiediew nie obroni tytułu w Nowym Jorku! Rosjanin przegrał z rozpędzonym Nickiem Kyrgiosem, który po raz kolejny potwierdza wysoką formę. W ćwierćfinale zagra jednak inny zawodnik z Rosji. Karen Chaczanow pokonał bowiem Pablo Carreno Bustę.

Starcie Nicka Kyrgiosa z Daniiłem Miedwiediewem bez wątpienia było wydarzeniem niedzieli w Nowym Jorku. Był to piąty mecz Australijczyka z Rosjaninem, z którym przegrał tylko raz. Miało to miejsce w tegorocznym Australian Open. Przed miesiącem w Montrealu znów lepszy był Kyrgios i wszyscy byli świadomi, że jeśli znów zagra na 100% swoich możliwości, to może pozbawić Miedwiediewa szans na obronę tytułu.

Na korcie od początku nie brakowało emocji, a Kyrgios konsekwentnie dawał z siebie wszystko, by wypracować przewagę. Udało mu się przełamać występującego neutralnie Rosjanina w szóstym gemie, ale radość nie trwała długo, bo już po chwili sam stracił serwis. Rozstrzygający był tiebreak, który miał bardzo wyrównany przebieg. Miedwiediew jako pierwszy wywalczył piłkę setową, ale nie zdołał zamknąć dogrywki wynikiem 7:5. Kolejne dwa setbole również zostały obronione przez Australijczyka. Podobnie jak jego rywal nie wykorzystał trzech okazji, jednak pokazał niesamowitą odporność psychiczną i wywalczył sobie czwartą okazję, dzięki której wygrał tiebreak 13:11.

Niesamowita końcówka pierwszego seta wiele kosztowała Australijczyka, przez co Rosjanin zdominował początek drugiej partii. Gdy Kyrgios doszedł do siebie było już za późno na odrabianie strat, bo Miedwiediew prowadził 5:1. Zawodnik z Canberry potrafił jedynie zmniejszyć trochę rozmiary porażki. Jego lepsza gra w końcówce była też jednak zapowiedzią odrodzenia, jakie nastąpiło w kolejnej części meczu. Był niezwykle skuteczny, pewny w swoich poczynaniach i potrafił wykorzystywać swoje szanse. W trzecim secie oglądaliśmy tylko jedną okazję do przełamania, ale Kyrgios potrafił ją wykorzystać i dzięki temu wygrał 6:3. Miedwiediew nie potrafił już dorównać swojemu rywalowi. W czwartym secie Kyrgios szybko wyszedł na prowadzenie 4:1 i stracił już później tylko jednego gema. Dzięki temu zagra w swoim pierwszym ćwierćfinale w US Open.

Jego rywalem, dość niespodziewanie, będzie kolejny Rosjanin – Karen Chaczanow. Wicemistrz olimpijski osiągnął swój trzeci wielkoszlemowy ćwierćfinał i pierwszy w Nowym Jorku. Pokonał w pięciu setach Hiszpana Pablo Carreno Bustę, potwierdzając że w ostatnim czasie ma receptę na tenis zawodnika z Półwyspu Iberyjskiego. Grał przeciwko niemu już dziewiąty raz i wygrał czwarty raz z rzędu (i po raz szósty w ogóle). W pierwszym secie wydarzenia na korcie kontrolował Hiszpan, ale potem przez długi czas dominował Chaczanow, dzięki czemu wyszedł na prowadzenie. Carreno Busta potrafił jeszcze nawiązać walkę w czwartej partii i wyrównać stan meczu. Jednak w piątej znów wydarzenia na korcie kontrolował Rosjanin.

Nick Kyrgios (Australia, 23) – Daniił Miedwiediew (1) 7:6(11), 3:6, 6:3, 6:2

Karen Chaczanow (27) – Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 12) 4:6, 6:3, 6:1, 4:6, 6:3