US Open. Linette i Pera grają dalej

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette i Bernarda Pera stały się sprawczyniami niemałej niespodzianki na kortach US Open. Polka i Amerykanka wyeliminowały rozstawioną z „piątką”  parę Nicole Melichar-Martinez / Ellen Perez i awansowały do trzeciej rundy turnieju deblowego.

Można powiedzieć, że podczas pierwszego seta byliśmy świadkami prawdziwego gradu przełamań. Panie wymieniły się nimi już na początku meczu. Następnie, od stanu 2:2, nastąpiła seria trzech wygranych gemów przez returnujące. Po niej na prowadzeniu były Linette i Pera. Końcówka partii stanowczo należała do polsko-amerykańskiego duetu. Najpierw w pewny sposób nie dały one przeciwniczkom odebrać serwisu po raz trzeci, po czym wypracowały break pointy przy podaniu Melichar-Martinez i Perez. Amerykanka i Australijka nie obroniły drugiego z nich, który był równocześnie piłką setową, dzięki czemu nierozstawione tenisistki wyszły na prowadzenie w spotkaniu.

Dla równowagi w drugiej odsłonie rywalizacji nie doszło do żadnego przełamania. Obie strony skutecznie trzymały się serwisu. Jedyne break pointy pojawiły się w piątym gemie, gdy przed utratą podania musiały bronić się Linette i Pera. Polka i Amerykanka sprostały temu wyzwaniu. O tym która z par zwycięży w secie musiał więc zadecydować tie-break. Dogrywkę lepiej rozpoczęły tenisistki urodzone w Poznaniu i Zadarze, które prowadziły już 4-1. Mini-przełamanie na początku okazało się kluczowe. Melichar-Martinez i Perez mimo starań nie zdołały odrobić straty. Dzięki temu Linette i Pera wykorzystały trzecią piłkę meczową i wyrzuciły z turnieju piątą najwyżej rozstawioną parę.

Przeciwniczkami Polki i Amerykanki w meczu o ćwierćfinał będą inne nierozstawione tenisistki – Sophie Chang oraz Alycia Parks.


Wyniki

Druga runda debla:

Magda Linette, Bernarda Pera (Polska, USA) – Nicole Melichar-Martinez, Ellen Perez (USA, Australia, 5) 6:3, 7:6(5)