US Open. Najtrudniejszy pierwszy krok?

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Od spotkania z Rosjanką Weroniką Kudermetową Iga Świątek rozpocznie zmagania w US Open. To przeciwniczka została rozstawiona, ale eksperci i bukmacherzy za faworytkę uznają naszą reprezentantkę. 

Dla Świątek to drugi występ w Nowym Joru odkąd została zawodową tenisistką. Rok temu zaczęła turniej od mocnego uderzenia i zwycięstwa 6:0, 6:1 z Ivaną Jorović. W drugiej rundzie uległa jednak doskonale radzącej sobie w US Open Anastasiji Sevastovej. Łotyszka w trzech z czterech ostatnich edycji nowojorskiej imprezy docierała co najmniej do ćwierćfinału. W tym roku też już pokazała się z dobrej strony, wyrzucając za burtę Cori Gauff.

Weronika Kudermetowa, przynajmniej na papierze, tak groźnie nie wygląda. Nie oznacza to jednak, że spodziewamy się łatwiej przeprawy. Podpisalibyśmy się pod słowami Wojciecha Fibaka, który w wywiadzie udzielonym Przeglądowi Sportowemu z jednej strony bardzo optymistycznie podszedł do szans Świątek na dobry rezultat w Nowym Jorku, z drugiej przestrzegał właśnie przed Kudermetową. – Z tym jej „energetycznym” tenisem wszystko jest możliwe i otwarte. Najtrudniejsza będzie pierwsza przeciwniczka, czyli Rosjanka Weronika Kudermetowa – stwierdził Fibak. Wcześniej zdradził, że miał sen, w którym Iga Świątek wygrywa US Open, ale do tego akurat nie przywiązywalibyśmy wagi.

W pojedynku Świątek z Kudermetową na pewno istotnym elementem będzie serwis. To duża broń obydwu zawodniczek. Jeśli jedna znacznie częściej będzie trafiać od drugiej pierwszym podaniem, automatycznie wzrosną jej szanse na zwycięstwo. W zeszłym tygodniu Kudermetowa wygrała 7:5, 6:4 z Karoliną Pliszkovą i w całym meczu tylko raz dała się przełamać. Ale na początku sierpnia również nasza reprezentantka pokonała czeską gwiazdę. Te wyniki najlepiej pokazują, jak mocna jest polsko-rosyjska para. Los nie był dla nich łaskawy.

Dlaczego zatem bukmacherzy i eksperci to Polce dają większe szanse na zwycięstwo? Po pierwsze, wydaje się, że Świątek jest bardziej wszechstronną tenisistką od 23-latki z Kazania. Ponadto, za Polką przemawiają dotychczasowe wyniki w Wielkich Szlemach. Tak się akurat złożyło, że obie zadebiutowały w Australian Open 2019 i od tego czasu nie opuściły żadnej z czterech najważniejszych imprez. Świątek dwa razy zdążyła już awansować do 1/8 finału, natomiast Rosjanka nie wygrała jeszcze meczu na nawierzchni twardej. Dwa występy w Melbourne i zeszłoroczny w Nowym Jorku kończyła na pierwszej rundzie. Jej najlepszym wynikiem jest 3. runda Rolanda Garrosa. Wyższy ranking Kudermetowa zawdzięcza udanym występom w turniejach o mniejszej randze. Tej różnicy w rankingu też nie należy jednak traktować jako wyroczni. To tylko jedenaście miejsc i w przypadku udanego występu Świątek w Nowym Jorku, za dwa tygodnie to Polka może być wyżej notowaną z tej pary.

Lepsza z pary Świątek – Kudermetowa w drugiej rundzie zagra ze zwyciężczynią amerykańskiego pojedynku pomiędzy Sachią Vickery i Taylor Townswend.

Pierwsza runda US Open:

Iga Świątek (Polska) – Weronika Kudermetowa (Rosja, 29)

Kort numer 12

Czwarty mecz od godziny 17, początek około północy