US Open. Niełatwe otwarcie Osaki

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Naomi Osaka potrzebowała trzech setów, by pokonać swoją rodaczkę Misaki Doi. Łatwej przeprawy w pierwszej rundzie nie miały też Petra Martić i Anett Kontaveit. Z kolei z turniejem pożegnała się Cori Gauff.

Przed US Open Naomi Osaka dotarła do finału Western & Southern Open, jednak nie wyszła na kort walczyć o tytuł z Wiktorią Azarenką. Mistrzyni nowojorskiego szlema sprzed dwóch lat musiała się sporo namęczyć w pierwszej rundzie, gdyż Misaki Doi stawiła solidny opór, choć wynikało to też z nierównej dyspozycji byłej liderki rankingu.

Pierwszy set przebiegał pod dyktando bardziej utytułowanej Japonki, która zanotowała dwa przełamania. Jednak w drugiej partii to Doi dominowała na korcie i objęła prowadzenie 5:2. Osaka nie zamierzała się poddawać i wyrównała na 5:5. Nie poszła jednak za ciosem i nie wykorzystała kolejnych break pointów, a w ostatnim gemie seta oddała podanie. Decydująca odsłona ponownie należała do dwukrotnej mistrzyni wielkoszlemowej, która oddała rywalce dwa gemy. Po ponad dwóch godzinach gry Osaka zameldowała się w drugiej rundzie, gdzie jej przeciwniczką będzie Camila Giorgi. Włoszka pokonała Alison Van Uytvanck, choć Belgijka w trzecim secie prowadziła już 4:1.

Trzysetowe batalie stoczyły też Petra Martić, Anett Kontaveit i Dajana Jastremska. Chorwatka zmierzyła się z Terezą Martincovą i przegrywała 1:3 w trzecim secie, ale zdołała wyjść z opresji. Z kolei Estonka przegrała pierwszą partię z Danielle Collins, ale w kolejnych dwóch zmobilizowała się i oddala rywalce tylko cztery gemy. Ukrainka natomiast musiała walczyć prawie dwie i pół godziny z Astrą Sharmą, którą ostatecznie pokonała w tie-breaku trzeciego seta.

Wyniku sprzed roku, czyli III rundy, nie powtórzy Cori Gauff. 16-letnia Amerykanka musiała uznać wyższość Anastasiji Sevastovej. Łotyszka potrzebowała trzech setów do zwycięstwa. W kolejnej rundzie zmierzy się Martą Kostiuk, która rozbiła Darię Kasatkinę, oddając Rosjance trzy gemy.

Naomi Osaka (Japonia, 4) – Misaki Doi (Japonia) 6:2, 5:7, 6:2

Petra Martić (Chorwacja, 8) – Tereza Martincova (Czechy) 5:7, 6:2, 6:4

Jelena Rybakina (Kazachstan, 11) – Katarina Zawacka (Ukraina) 6:3, 6:0

Alison Riske (USA, 13) – Tatjana Maria (Niemcy) 6:3, 6:2

Anett Kontaveit (Estonia, 14) – Danielle Collins (USA) 5:7, 6:2, 6:2

Dajana Jastremska (Ukraina, 19) – Astra Sharma (Australia) 6:3, 6:7 (4), 7:6 (2)

Julia Putincewa (Kazachstan, 23) – Robin Montgomery (USA, WC) 6:1, 6:3

Jennifer Brady (USA, 28) – Anna Blinkova (Rosja) 6:3, 6:2

Anastasija Sevastova (Łotwa, 31) – Cori Gauff (USA) 6:3, 5:7, 6:4

Kristen Flipkens (Belgia) – Rebeca Peterson (Szwecja, 32) 7:6 (1), 6:4

Madison Brengle (USA) – Arina Rodionova (Australia) 6:2, 6:2

Kateryna Kozłowa (Ukraina) – Whitney Osuigwe (USA) 6:3, 7:5

Wiera Łapko (Białoruś) – Viktorija Golubic (Szwajcaria) 1:6, 7:6 (2), 6:2

Shelby Rogers (USA) – Irina Chromaczowa (Rosja) 6:2, 6:2

Kaja Juvan (Słowenia) – Usue Maitane Arconada (USA) 6:4, 7:6 (2)