Naomi Osaka mistrzynią US Open!

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.wtatennis.com, foto: AFP

Naomi Osaka pokonała 1:6, 6:3, 6:3 Wiktorię Azarenkę w finale US Open 2020. Tym samym 22-letnia Japonka sięgnęła po trzeci tytuł wielkoszlemowy w karierze.

Przed dwoma laty tenisistka z Kraju Kwitnącej Wiśni sięgnęła po premierowy tytuł mistrzowski w jednym z czterech najważniejszych turniejów sezonu. Była liderka światowego rankingu pokonała w meczu o tytuł celującą w rekordowy 24. tytuł wielkoszlemowy Serenę Williams.

W tym roku Osaka ponownie wystąpiła w finale, a jej rywalką była Wiktoria Azarenka. Białorusinka w półfinale pokonała młodszą z sióstr Williams, mimo że pierwszą partię przegrała 1:6. W sobotnim finale historia się powtórzyła. Tym razem to jednak mistrzyni Australian Open z lat 2012-2013 nie wykorzystała prowadzenia 1-0 w setach.

Od drugiej odsłony rywalizacji jej gra nie była już tak porywająca. Zwolniła nieco tempo, co wykorzystała przeciwniczka. Od stanu 2:0 dla Azarenki, Japonka wygrała sześć z siedmiu kolejnych gemów i doprowadziła do wyrównania w meczu.

W decydującej partii Osaka prowadziła już 4:1. Rywalka zdołała się jeszcze poderwać do walki, jednak stać ją było na wygranie tylko dwóch gemów. Ostatnie zdanie należało do grającej na najwyższym poziomie Osaki. Japonka wykorzystała drugą piłkę meczową i po godzinie oraz 52 minutach od rozpoczęcia pojedynku miała przypieczętowała jeden z trzech największych sukcesów w karierze.

Sięgając po tytuł mistrzowski tenisistka z Kraju Kwitnącej Wiśni utrzymała miano niepokonanej w meczach finałowych Wielkiego Szlema. Do tego Osaka jest najmłodszą posiadaczka trzech tytułów wielkoszlemowych od czasu Marii Szarapowej i najbardziej utytułowaną Azjatką.


Wyniki

Finał singla:

Naomi Osaka (Japonia, 4) – Wiktoria Azarenka (Białoruś) 1:6, 6:3, 6:3