US Open. Nieudane mecze Polek w deblu

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette i Alicja Rosolska odpadły z turnieju gry podwójnej na US Open. Polki przegrały swoje mecze drugiej rundy. Ta pierwsza w parze z Bernardą Perą nie nawiązała do sensacyjnego zwycięstwa z mistrzyniami olimpijskimi w poprzednim meczu. Druga, u boku Eri Hozumi, nie sprostała mocnym Japonkom.

Alicja Rosolska była w swoim meczu jedyną na korcie zawodniczką spoza Japonii. Jej partnerką w Nowym Jorku była bowiem Eri Hozumi, a po drugiej stronie siatki stały w piątek Shuko Aoyama i Ena Shibahara. Rywalki były faworytkami i są w tym turnieju rozstawione z „3”. W pierwszym secie polsko-japońska para spisywała się jednak świetnie. Rosolska i Hozumi dwukrotnie wychodziły na prowadzenie z przewagą przełamania. Przez większość seta inicjatywa była po ich stronie. Niestety Aoyama i Shibahara zdołały jednak doprowadzić do tiebreaka, a w nim wygrały 7:5. Dodało to ewidentnie wiatru w skrzydła Japonkom. W drugiej partii dominowały na korcie i przegrały tylko dwa gemy, dzięki czemu zagrają w trzeciej rundzie.

Zwycięstwem nad Barborą Krejczikovą i Kateriną Siniakovą nasze apetyty rozbudziły Magda Linette i Bernarda Pera. Liczyliśmy, że skoro Polka i Amerykanka potrafiły pokonać czeskie mistrzynie olimpijskie, to mogą w tym turnieju zagrać równie dobrze, jak choćby w tegorocznym Roland Garros, w którym dotarły do półfinału. Niestety jednak weryfikacja przyszła już w piątek. Linette i Pera nie sprostały Rumunkom Monice Niculescu i Elenie-Gabrieli Ruse. Polka i Amerykanka Zaczęły dobrze, bo od prowadzenia 3:1. Jednakże później w pierwszej partii gemy wygrywały już tylko rywalki. Drugi set był bardziej wyrównany. Początek znów był na korzyść półfinalistek Roland Garros. Przełamały w trzecim gemie, ale w ósmym przewagę straciły. Końcówka należała do Niculescu i Ruse. Wydawało się, że potrzebny będzie tiebreak, ale wywalczyły one piłkę setową na 7:5 i wykorzystały ją.


Wyniki

II runda debla

Shuko Aoyama, Ena Shibahara (Japonia, 3) – Eri Hozumi, Alicja Rosolska (Japonia, Polska) 7:6(5), 6:2

Monica Niculescu, Elena-Gabriela Ruse (Rumunia) – Magda Linette, Bernarda Pera (Polska, Stany Zjednoczone) 6:3, 7:5