US Open. Noc debiutantek

Wszystkie tenisistki, które zapewniły sobie miejsce w 1/4 finału US Open 2022 mają pewną wspólną cechę. Każda z nich przynajmniej raz wystąpiła w ćwierćfinale imprezy Wielkiego Szlema. Teraz Ons Jabeur, Coco Gauff, Caroline Garcia i Ajla Tomljanovic mogą sobie wpisać do swego tenisowego CV również udział w 1/4 finału ostatniej w sezonie lewy Wielkiego Szlema.

Każde ze spotkań czwartej rundy rywalizacji pań w niedzielny wieczór w Nowym Jorku zakończyło się w dwóch setach. Najbardziej zaciętym był mecz między Coco Gauff i Shuai Zhang. Finalistka tegorocznego Roland Garros podczas rywalizacji na nowojorskich kortach nie straciła jeszcze seta. W niedzielnym meczu przeciwko reprezentantce Chin odniosła zwycięstwo, chociaż w obu setach musiała gonić wynik. Partia otwarcia rozpoczęła się od prowadzenia 2:0 zawodniczka z Państwa Środka. W drugiej odsłonie Amerykanka przegrywała 3:5, a rywalka miała piłkę setową. Zawodniczka zza Oceanu jednak wyszła z opresji obronną ręką, a następnie wygrała cztery kolejne gemy i po niemal dwóch godzinach walki zapewniła sobie drugi w karierze ćwierćfinał imprezy Wielkiego Szlema.

Jej rywalką o 1/2 finału będzie Caroline Garcia, która w meczu przeciwko Alison Riske-Armitraj straciła tylko pięć gemów. W partii otwarcia kluczowy był dziesiąty gem, w którym Amerykanka przegrała swe podanie. Z kolei druga odsłona to już pełna dominacja Francuzki. Jedyne emocje przyniósł szósty gem, w którym zawodniczka znad Sekwany broniła trzech breakpointów, a mecz zakończyła za piątą piłką meczową.

Drugą parą ćwierćfinałową, którą poznaliśmy w niedzielę tworzą Ons Jabeur i Ajla Tomljanović. Australijka, która w poprzedniej rundzie zakończyła występ Sereny Williams. Tym razem uporała się z Ludmiłą Samsonovą. Chociaż nie przyszło jej to łatwo. W pierwszej partii rywalka prowadziła już 5:2 i miała w sumie osiem piłek setowych. Jednak nie wykorzystała ich i seta po tie-breaku wygrała zawodniczka z Antypodów. W drugim secie urodzona w Zagrzebu tenisistka dwukrotnie odebrała serwis rywalce i po trwajacym 117 minut meczu po raz trzeci w karierze zameldowała się w 1/4 finału imprezy wielkoszlemowej. Poprzednio tej sztuki dwukrotnie dokonała na kortach Wimbledonu – w tym roku i w ubiegłym.

Podobny przebieg miał mecz Ons Jabeur z Weroniką Kudermietową. W pierwszym secie Tunezyjka odrobiła stratę z 2:5 i wygrała w tie-breaku. W drugim secie turniejowa „piątka” prowadziła 5:2. Co prawda rywalka wygrała kolejne dwa gemy. Jednak następnego już nie dała rady i to ostatecznie finalistka Wimbledonu 2022 awansowała do 1/4 finału.