US Open. Organizatorzy zabrali głos w sprawie Novaka Dżokovicia

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.usopen.org, foto: AFP

Wydarzeniem siódmego dnia na kortach Flushing Meadows była dyskwalifikacja Novaka Dżokovicia. Lider rankingu ATP został wykluczony z turnieju za trafienie piłką tenisową w sędzię liniową. Organizatorzy nowojorskiego turnieju wydali oświadczenie w tej sprawie.

W meczu czwartej rundy doszło do spotkania 17-krotnego mistrza Wielkiego Szlema z Pablo Carreno Bustą. Po jedenastym gemie w pierwszej odsłonie doszło do zdarzenia, o którym teraz mówi niemal cały tenisowy świat. Po tym jak Dżoković nie wykorzystał prowadzenia 5:4 i 40:0, a następnie został przełamany, schodząc na przerwę między gemami Serb wyjął z kieszeni piłkę jaka mu pozostała i uderzył w kierunku chłopca podającego piłki. Trafił jednak w szyję sędzi liniowej. Został za to zdyskwalifikowany. Po tym wydarzeniu organizatorzy wydali specjalne oświadczenie.

– Zgodnie z regulaminem Wielkiego Szlema (Grand Slam Rulebook), po jego działaniach polegających na celowym, niebezpiecznym lub lekkomyślnym uderzeniu piłki na korcie albo uderzeniu piłki z lekceważeniem konsekwencji, sędzia turniejowy US Open zdyskwalifikował Novaka Djokovicia z US Open 2020. W związku z tym, że Djoković został zdyskwalifikowany, straci wszystkie punkty rankingowe zdobyte w US Open i zostanie ukarany grzywną w postaci utraty nagrody pieniężnej wygranej w turnieju oprócz wszelkich dodatkowych grzywien nałożonych w związku z incydentem stanowiącym wykroczenie – czytamy w komunikacie.

Taka decyzja oznacza dla najwyżej rozstawionego w turnieju zawodnika, stratę 180 punktów oraz 250 tysięcy dolarów za udział w IV rundzie. Dodatkowo na tenisistę zostaną nałożone dodatkowe kary zgodnie z regulaminem imprezy.