US Open: pewne wygrane Azarenki i Kvitovej

/ Tomasz Krasoń , źródło: usopen.org/własne, foto: AFP

Początek drugiej rundy kobiecego US Open nie przyniósł niespodzianek. Swoje mecze w dwóch setach wygrały Wiktoria Azarenka, Petra Kvitova i Na Li.

Liderka rankingu WTA w środę otwierała rywalizację na korcie centralnym. Azarenka nie dała większych szans Kirtsten Flipkens. Mistrzyni juniorskiego US Open z 2003 roku potrafiła nawiązać walkę jedynie w początkowych fazach obu setów. Później do głosu dochodziła już 23-letnia Białorusinka, której mocne zagrania z linii końcowej zdominowały techniczny tenis Belgijki. Flipkens próbowała różnych rozwiązań, zmieniała rotacje, chodziła do siatki, ale ostatecznie 6:2, 6:2 wygrała Azarenka.

Ona ma naprawdę dobry, głęboki slajs i to sprawia nieco problemów – mówiła Azarenka. – Chwilę mi zajęło, aby się przystosować do jej piłek. Pozostawałam jednak agresywna i nie pozwoliłam jej prowadzić gry – dodała Białorusinka. Kolejną rywalką Wiki będzie Chinka Jie Zheng.

Równie dobrze poradziła sobie Petra Kvitova. Leworęczna Czeszka rywalizowała z Alize Cornet. Od początku przejęła inicjatywę, a jedyny moment słabości przytrafił jej się przy stanie 3:3. Kilka przestrzelonych ataków dało breaka filigranowej Francuzce. Jednak triumfatorka cyklu US Open Series ruszyła do ataku i od razu odrobiła stratę. Pierwszą partię Kvitova wygrała 6:4. W drugim secie 22-latka z Fulnka zwyciężyła 6:3 i awansowała do trzeciej rundy turnieju. W niej jej przeciwniczką będzie pogromczyni Yaniny Wickmayer, Pauline Parmentier.

Spośród faworytów względnie największe kłopoty z wywalczeniem awansu miała Na Li. Mistrzyni turnieju w Cincinnati dość pewnie wygrała pierwszą partię spotkania z Casey Dellacquą, ale w drugiej odsłonie wyraźnie spuściła z tonu. Zwycięstwo w secie otwarcia 6:4 uśpiło 30-letnią Chinkę, która później myliła się na potęgę i w kolejnej partii przegrywała już 0:4. Li wyszła jednak z opresji, zdobywając sześć gemów z rzędu. W trzeciej rundzie Chinka zagra ze zwycięży nią spotkania Kim Clijsters z Laurą Robson.

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 1) – Kirsten Flipkens (Belgia) 6:2, 6:2
Petra Kvitova (Czechy, 5) – Alize Cornet (Francja) 6:4, 6:3
Na Li (Chiny, 9) – Casey Dellacqua (Australia) 6:4, 6:4
Nadia Pietrowa (Rosja, 19) – Simona Halep (Rumunia) 6:1, 6:1
Varvara Lepchenko (USA, 31) – Anastasia Rodionova (Australia) 6:2, 6:2
Jie Zheng (Chiny, 28) – Magdalena Rybarikova (Słowacja) 6:3, 6:1
Kristina Mladenovic (Francja) – Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja, 17) 6:1, 6:2
Mallory Burdette (USA) – Lucie Hradecka (Czechy) 6:2, 6:4