US Open. Pogromca Nadala z życiowym wynikiem

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Frances Tiafoe pokonał 7:6(4), 7:6(0), 6:4 Andrieja Rublowa i został pierwszym półfinalistą rywalizacji mężczyzn tegorocznego US Open. Dla Amerykanina jest to pierwszy półfinał imprezy wielkoszlemowej w karierze.

W 2019 roku wówczas 21-letni tenisista wystąpił w ćwierćfinale Australian Open. Wówczas musiał uznać wyższość późniejszego finalisty – Rafaela Nadala. Nieco ponad trzy lata później ten sam zawodnik zza Oceanu na kortach w swej ojczyźnie pokonał w meczu czwartej rundy 22-krotnego mistrza wielkoszlemowego, sprawiając tym samym niesamowitą sensację. W środę Tiafoe zrobił kolejny krok ku historii. W meczu 1/4 finału pokonał w trzech setach Andrieja Rublowa.

Pierwsze dwie partie miały niemal identyczny przebieg. W obu setach obaj zawodnicy wygrali swe gemy serwisowe. Żadnemu z nich mimo okazji nie udało się, przełamać podania rywala. W dwunastym gemie pierwszego seta Rublow miał szansę zakończyć seta, ale Tiafoe wyszedł z opresji obronną ręką. Z kolei w tie-breaku trzykrotnie przełamując rywala w tie-breaku, a samemu przegrywając tylko jeden punkt przy swym podaniu, wygrał seta i wyszedł na prowadzenie w całym spotkaniu. Tie-break drugiego seta był koncertem w wykonaniu Amerykanina. 24-latek trafiał z każdej pozycji. Nie oddając Rublowowi nawet punktu, zakończył seta i dzieliło go już tylko wygranie jednej partii od końcowego sukcesu. Kluczowym dla losów trzeciej odsłony okazał się siódmy gem, w którym doszło do pierwszego w całym meczu przełamania w gemach serwisowych. Zanotował je reprezentant gospodarzy. Wypracowanej przewagi już nie oddał i w dziesiątym gemie zakończył całe spotkanie.

Frances Tiafoe jest pierwszym Amerykaninem w półfinale US Open od 2006 roku. O finał walczył wówczas Andy Roddick, czyli triumfator imprezy z roku 2003.