US Open: porażka Zaniewskiej

/ Tomasz Krasoń, źródło: usopen.org, foto: Archiwum Sandry Zaniewskiej

Sandra Zaniewska w Nowym Jorku nie powtórzy sukcesu z Londynu, gdzie skutecznie przebrnęła przez eliminacje turnieju wielkoszlemowego. W US Open 20-letnia Polka przegrała już w pierwszej rundzie kwalifikacji, a jej pogromczynią okazała się Amerykanka Chi Chi Scholl, która zwyciężyła 7:6(6), 6:2.

Mecz zaczął się po myśli trzeciej rakiety naszego kraju. Zaniewska już w pierwszym gemie uzyskała breaka, a po chwili podwyższyła prowadzenie. Jednak od stanu 3:1 inicjatywę przejęła Scholl. 20-letnia Amerykanka odrobiła stratę przełamania, a po chwili sama odebrała podanie Polce. Katowiczanka dzielnie walczyła – przy 3:5 obroniła piłki setowe, następnie wygrała własne podanie i doszło do tie breaka. W nim wszystko układało się po myśli Zaniewskiej do zmiany stron. Od 4-2 Polka straciła jednak 4-5 i cały czas była o krok za amerykańską rówieśniczką. Ostatecznie Scholl zwyciężyła 8-6.

Drugi set niestety był bardziej jednostronny. Głównie za sprawą słabej dyspozycji serwisowej Sandy Zaniewskiej. Do stanu 2:2 zawodniczki szły break za break, ale później już tylko Polka nie była w stanie utrzymać podania. Scholl uzyskała dwa przełamania i triumfowała 6:2.

W całym meczu Zaniewska popełniła 7 podwójnych błędów. Pierwszym podaniem trafiała ze skutecznością 48 procent, a wygrała po nim tylko 45 procent akcji.

Ostatnie tygodnie nie są zbyt udane dla rozgrywającej najlepszy sezon w karierze Zaniewskiej. Po sukcesie na kortach Wimbledonu wartym odnotowaniu rezultatem był pierwszy wygrany mecz w głównym turnieju WTA. Dokonała tej sztuki w Baku, pokonując Elinę Switolinę.

W eliminacjach US Open walczy jeszcze Marta Domachowska. Polka rozgrywa właśnie swój pierwszy mecz z Julią Glushko.
 


Wyniki

Pierwsza runda eliminacji:
Chi Chi Scholl (USA) – Sandra Zaniewska (Polska) 7:6(6), 6:2