US Open. Powrót Azarenki, porażka Kenin

Wiktoria Azarenka pokonała Karolinę Muchovą 5:7, 6:1, 6:4 i awansowała do 1/4 finału US Open. W meczu o półfinał Białorusinka zmierzy się z Elise Mertens, która zatrzymała Sofię Kenin.

Amerykanka w styczniu dość niespodziewanie sięgnęła po tytuł mistrzowski na kortach w Melbourne Parku. W Nowym Jorku kontynuowała serię wygranych spotkań w turniejach Wielkiego Szlema, ale licznik zatrzymał się na dziesięciu meczach. Rozstawioną z numerem 2 zawodniczkę zatrzymała Elise Mertens.

– To było dla mnie bardzo trudne spotkanie. Jednak starałam się grać dokładnie, nie wybiegając myślami za bardzo w przód. Cieszę się, że plan się powiódł i jestem w ćwierćfinale – dzieliła się wrażeniami po spotkaniu belgijska tenisistka, której kolejną rywalką będzie Wiktoria Azarenka.

Białorusinka, która w poprzedniej rundzie pokonała Igę Świątek, tym razem stoczyła zacięty pojedynek z Karoliną Muchovą. W pierwszej partii tenisistka naszych południowych sąsiadów przełamała podanie rywalki już w gemie otwarcia, a kilka minut później prowadziła nawet 4:1. Nie zdołała jednak utrzymać przewagi. Białorusinka doprowadziła do stanu 5:5, broniąc po drodze dwóch piłek setowych. Jednak co nie udało się Muchovej przy prowadzeniu 5:4, stało się dwa gemy później. Dla Azarenki był to pierwszy set stracony w tegorocznej edycji US Open.

Białorusinka szybko się otrząsnęła i w kolejnej partii zdominowała przeciwniczkę. Od stanu 1:1 w gemach wygrała pięć kolejnych i doprowadziła do decydującej odsłony rywalizacji.. W niej kluczowy był siódmy gem, w którym Muchova drugi raz w tej odsłonie straciła podanie. Kilka minut później Azarenka wykorzystując drugą piłkę meczową zapewniła sobie awans do 1/4 finału.

Tym samym Białorusinka po pięciu latach powróciła do grona najlepszych ośmiu tenisistek US Open. Najlepsze wyniki osiągała w latach 2012-2013. Wówczas docierała do finału.