US Open. Ram i Salisbury powtórzyli sukces i zapewnili sobie przepustkę do Turynu

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Rajeev Ram i Joe Salisbury pokonali duet Wesley Koolhof, Nail Skoopski w finale gry podwójnej mężczyzn US Open 2022. Jest to trzeci tytuł mistrzowski w karierze amerykańsko-brytyjskiego duetu, który broniąc tytułu zapewnił sobie również udział w kończącej sezon imprezie ATP Finals.

Wesley Koolhof i Nail Skoopski jako pierwsza deblowa para zapewniła sobie bilety do ostatniego turnieju sezonu. W piątek do nich dołączyli Amerykanin i Brytyjczyk. Najwyżej rozstawiony duet w czwarty wspólny finale wielkoszlemowym sięgnęli po trzeci tytuł mistrzowski. Jedyny raz, gdy nie wygrali meczu o tytuł w jednej z czterech najważniejszych imprez, był Australian Open 2021. Musieli wówczas uznać wyższość Ivana Dodiga i Filipa Polaszka.

Piątkowy mecz był niezwykle zacięty. W premierowej odsłonie miała miejsce tylko jedna szansa na przełamanie podania rywali. Ram i Salisbury nie wykorzystali jej w trzecim gemie. W tie-breaku przegrywali już 1-4, ale od tego momentu nie przegrali nawet punktu i objęli prowadzenie w całym spotkaniu. W drugiej Holender i Brytyjczyk wygrali gema przy podaniu rywali i objęli prowadzenie 2:1. Jednak tuż po zmianie stron doszło do przełamania powrotnego i gdy wydawało się, że będzie potrzebny drugi tie-break, obrońcy tytułu wypracowali sobie piłkę meczową przy podaniu przeciwników i to ona dała im końcowe zwycięstwo.

– Brakuje mi słów, aby opisać co czuje. Pamiętam jak przybyłem tu pierwszy raz mając czternaście lat. Widziałem jak Sampras wygrywa tą imprezę, a także niesamowity mecz Andre Agassiego i James’a Blake’a. Widziałem jak turniej wygrywają Andy Roddick, Venus czy Serena. To niesamowite być częścią tych wszystkich wydarzeń – dzielił się wrażeniami podczas ceremonii dekoracji Rajeev Ram.

Broniąc tytuł mistrzowski na US Open, Ram i Salisbury powtórzyli wynik słynnych Woodies, czyli Todda Woodbridge i Marka Woodforde’a. Australijczycy dokonali tej sztuki w latach 1995-1996.


Wyniki

Finał gry podwójnej:

R. Ram, J. Salisbury (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, 1) – W. Koolhof, N. Skoopski (Holandia, Wielka Brytania, 2) 7:6(4), 7:5