US Open. Ruud pierwszym półfinalistą

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Casper Ruud został pierwszym półfinalistą singlowej rywalizacji mężczyzn podczas trwającego US Open. Norweg w trzech setach pokonał Matteo Berrettiniego. Kolejnego rywala dla zawodnika ze Skandynawii wyłoni mecz między Karenem Chaczanowem i Nickiem Kyrgiosem.

Australijczyk w meczu czwartej rundy pokonał Daniiła Miedwiediewa. A to oznacza, że zawodnik rozstawiony w imprezie z numerem jeden, w poniedziałek po US Open nie będzie już liderem rankingu ATP. Jego miejsce zajmie Carlos Alcaraz albo Casper Ruud. We wtorek pokonując Matteo Berrettiniego, Norweg wykonał kolejny krok w stronę miejsca numer jeden w zestawieniu najlepszych tenisistów świata.

Pierwsza odsłona meczu była niezwykle jednostronna. Tenisista z północy Europy dwukrotnie przełamał podanie rywala i szybko wyszedł na prowadzenie 5:0. Co prawda Berrettini wygrał jeszcze gema, ale na więcej nie było go stać i przegrał seta 1:6. Druga partia miała podobny przebieg do pierwszej. Pretendent do fotela lidera rankingu ATP prowadził już 5:1. Co prawda Włoch wygrać kolejne trzy gemy, ale na więcej go nie było stać i zawodnik rozstawiony z numerem piątym był już tylko seta od awansu do 1/2 finału. Jednak ta ostatnia partia była najbardziej zacięta. Rozpoczęła się ona od prowadzenia 3:0 Berrettiniego. Przy prowadzeniu 5:3 zawodnik z Półwyspu Apenińskiego miał dwie piłki meczowe. Nie wykorzystał ich. Ruud najpierw doprowadził do wyrównania i do tie-breaka, a w nim przechylił ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Casper Ruud po raz drugi w karierze wystąpi w półfinale Wielkiego Szlema. Poprzednio tej sztuki dokonał podczas Roland Garros 2022, gdzie wystąpił w finale.