US Open. Ruud w drugim wielkoszlemowym finale

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Casper Ruud jest o krok, by zostać liderem światowego rankingu. Norweg w półfinale pokonał Karena Chaczanowa 7:6(5), 6:2, 5:7, 6:2 i po raz drugi w tym sezonie stanie przed szansą zdobycia premierowego tytułu wielkoszlemowego.

Wiadomo już, że po US Open 2022 Rafael Nadal nie powróci na fotel lidera rankingu. Jeśli Carlos Alcaraz przegra z Francesem Tiafoe w drugim półfinale, pierwsze miejsce w zestawieniu tenisistów obejmie Casper Ruud.

Norweg dość pewnie pokonał Karena Chaczanowa w 1/2 finału i mimo że stracił seta, to miał pod kontrolą to spotkanie. 23-latek z Oslo rozpoczął mecz idealnie, przełamując rywala. Przewagi tej nie utrzymał jednak długo i już w trzecim gemie pozwolił na odrobienie strat. Moskwianin poszedł za ciosem i w siódmym gemie ponownie odebrał serwis wyżej notowanemu przeciwnikowi. Ruud w ten sam sposób pozbawił Chaczanowa nadziei i od razu odrobił straty. Finalnie losy partii otwarcia rozstrzygnął tie-break. Tenisista ze Skandynawii uzyskał mini breaka na początku tej rozgrywki i to okazało się kluczowe. Piłka setowa przejdzie do historii tej edycji turnieju, gdyż zawodnicy stoczyli najdłuższą wymianę imprezy – 55 uderzeń.

W drugiej odsłonie Ruud całkowicie zdominował rywala. Dwukrotnie odebrał mu podanie, sam natomiast nie miał najmniejszych problemów z utrzymaniem serwisu. Tym samym po 93 minutach Norweg wyszedł na prowadzenie 2:0 w setach.

W trzeciej partii obraz gry się nieco zmienił. Chaczanow zaczął dużo lepiej serwować i popełniał dużo mniej błędów. To poskutkowało pewnym wygrywaniem gemów serwisowych, a także próbą walki przy returnie. Szansa nadarzyła się w dwunastym gemie. Wtedy Ruud zagrał niezwykle słabo, jak na siebie, a to perfekcyjnie wykorzystał Chaczanow. Starszy z tenisistów zdobył breaka i tym samym wygrał trzeciego seta.

W czwartej odsłonie powróciły jednak demony z drugiej partii. 26-latek z Moskwy nie mógł w pełni polegać na podaniu, a Ruud wywierał coraz większą presję na returnie. W efekcie finalista Roland Garros 2022 przełamał w trzecim i piątym gemie, i już nic nie było w stanie zatrzymać go przed zwycięstwem. Rozpędzony Ruud w wielkim stylu rozegrał ostatniego gema i po trzech godzinach gry awansował do finału US Open 2022.