US Open. Rybakina nie dała rady Cirstei, Gauff o krok od powtórzenia ubiegłorocznego wyniku

/ Jakub Karbownik , źródło: , foto:

Na trzeciej rundzie tegoroczną rywalizację na kortach w Nowym Jorku zakończyła Jelena Rybakina. Kazaszka w trzech setach uległa Soranie Cirstei z Rumunii. Również na pełnym dystansie pojedynek 1/16 finału musiała rozegrać Coco Gauff, która okazała się lepsza od Elise Mertens.

Po tym jak z rywalizacją pożegnały się Maria Sakkari oraz Caroline Garcia, w piątek do tego grona dołączyła kolejna tenisistka z top 10 rankingu WTA. Sposobu na przeciwniczke nie znalazła Jelena Rybakina. Jest to pierwsza wygrana Rumunki nad wyżej klasyfikowaną rywalką w ich trzecim pojedynku. Jest to również czwarta wygrana zawodniczki z Bukaresztu nad zawodniczką z czołowej dziesiątki tenisistek świata w tym sezonie. Wcześniej dwukrotnie znalazła sposób na Caroline Garcię i raz okazała się lepsza od Aryny Sabalenki.

Kluczowym dla losów pierwszej odsłony był gem na 3:1, którego wygrała Cirstea. W drugiej partii Rybakina miała szanse zakończyć tę część meczu w dwunastym gemie, ale ostatecznie dokonała tego w tie-breaku, w którym wiele się działo. Mistrzyni Wimbledonu 2022 prowadziła już 4-0, aby pozwolić rywalce na wyrównanie. Gdy wygrała kolejne dwie akcje, wydawało się, że tym razem doprowadzić do decydującej odsłony. Ostatecznie ta sztuka jej się udała w szesnastej akcji „dogrywki”. W trzeciej partii Cirstea prowadziła 4:1, ale rywalka zbliżyła się na odległość jednego gema. Kilka chwil później już tylko jeden gem dzielił zawodniczkę z Bukaresztu od zapewnienia sobie miejsca w 1/8 finału. Ostatecznie dokonała tego przy podaniu rywalki, wykorzystując pierwszą piłkę meczową.

Kolejny krok w stronę powtórzenia najlepszego wyniku na nowojorskich kortach zrobiła Coco Gauff. Amerykanka, która przed rokiem rywalizację zakończyła w 1/4 finału, w meczu trzeciej rundy tegorocznych zmagań okazała się lepsza od Elise Mertens. Zawodniczka gospodarzy podobnie jak w meczu pierwszej rundy przeciwko Laurze Siegemund przegrała pierwszą odsłonę. Jednak w dwóch kolejnych oddała rywalce tylko trzy gemy i zameldowała się w 1/8 finału. Było to trzecie spotkanie zawodniczki zza Oceanu i po raz trzeci okazała się lepsza od rywalki. Za każdym razem panie rywalizowały na innej nawierzchni. W meczu o ćwierćfinał Gauff spotka się z byłą finalistką nowojorskiej imprezy i byłą liderką rankingu Caroline Wozniacki.