US Open. Tegoroczny turniej rekordowy pod względem pięciosetówek

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne/atptour.com, foto: AFP

W tym roku kibice nie mogą narzekać na emocje towarzyszące zmaganiom podczas US Open. Tenisiści toczą fantastyczne pojedynki, o czym świadczy statystyka rozegranych pięciosetówek.

Wielokrotnie zdarzają się dyskusje na temat długości tenisowych meczów. Turnieje wielkoszlemowe charakteryzują się długimi spotkaniami, które mogą trwać aż pięć setów. W tegorocznym US Open fani tenisa byli już świadkami wielu takich meczów.

Do tej pory zawodnicy rozegrali 33 starcia, o których losach decydowała piąta partia. To rekordowy wynik, gdyż największy od… 2004 roku. W tamtej edycji nowojorskiej imprezy rozegrano 34 pięciosetowych meczów. Od tego czasu żaden z czterech wielkoszlemowych turniejów nie pobił tego wyniku. Teraz jest na to wielka szansa, ponieważ przed nami jeszcze siedem męskich starć.

Co ciekawe, to nie koniec interesujących statystyk. W dziesięciu przypadkach zawodnikom przegrywającym dwa pierwsze sety udało się wygrać całe spotkania. W tenisie nie ma trudniejszych powrotów, więc dokonanie ich to ogromna sztuka. To największy wynik w historii włącznie z latami 1974 i 2012.

Warto jeszcze wspomnieć, że siedmiokrotnie decydujące partie w turnieju mężczyzn kończyły się rozgrywkami tiebreakowymi. Jest to wyrównanie rekordu z lat 1980 oraz 1983. Należy jednak pamiętać, że taka formuła funkcjonuje na US Open dopiero od 1970 roku.