US Open. Udane otwarie mistrzyni, dreszczowiec Mertens

Udanie rozpoczęła obronę tytułu mistrzyni US Open 2020. Naomi Osaka oddała pięć gemów Marie Bouzkovej. Meczem dnia należy nazwać pojedynek między ubiegłoroczną ćwierćfinalistką – Elise Mertens – i Rebeccą Peterson.

Belgijska tenisistka w imprezach Wielkiego Szlema najlepszy wynik zanotowała w 2018 w Australii. Dotarła wtedy do 1/2 finału. Na nowojorskich kortach szesnasta rakieta świata dwukrotnie była w gronie ośmiu najlepszych zawodniczek. W poniedziałkowy wieczór miejscowego czasu Mertens musiała stoczyć heroiczny bój, aby zachować szansę na powtórzenie wyniku sprzed roku i dwóch lat.

Pierwsza partia pojedynku to festiwal przełamań. Obronną ręką wyszła z niego Peterson, która wygrała seta 6:3. W drugiej odsłonie Szwedka prowadziła już 5:3 i miała trzy piłki meczowej. Jednak rywalka zdołała oddalić zagrożenie. Kolejne niebezpieczeństwo nadeszło przy wyniku 6:5. Wówczas rywalka trochę pomogła przy jednej piłce meczowej, robiąc podwójny błąd serwisowy, a następnie Mertens posłała backhand nie od obrony. W tie-breaku przechyliła szalę zwycięstwa na swą stronę i o losach pojedynku rozstrzygał trzeci set. W nim ćwierćfinalistka US Open 2019-2020 ponownie była w opałach i musiała bronić kolejnej piłki meczowej. Ostatecznie doprowadziła do tie-breaka, w którym wykorzystując pierwszą szansę zakończyła pojedynek.

Większych problemów z awansem nie miała dwukrotna mistrzyni US Open. Naomi Osaka zaprezentowała ultraofensywny styl gry czym zdominowała Marie Bouzkovą. Reprezentantka Czech miała osiem okazji do przełamania podania rywalki, ale żadnej z nich nie wykorzystała.

Aryna Sabałenka (Białoruś, 2) – Nina Stojanovic (Serbia) 6:4, 6:7(4), 6:0

Naomi Osaka (Japonia, 3) – Marie Bouzkova (Czechy) 6:4, 6:1

Elina Switolina (Ukraina, 5) – Rebecca Marino (Kanada) 6:2, 6:3

Elise Mertens (Belgia, 15) – Rebecca Peterson (Szwecja) 3:6, 7:6(5), 7:6(5)

Angelique Kerber (Niemcy, 16) – Dajana Yastremska (Ukraina) 3:6, 6:4, 7:6(3)

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 18) – Tereza Martincova (Czechy) 6:4, 6:0

Ons Jabeur (Tunezja, 20) – Alize Cornet (Francja) 7:5, 7:5

Cori Gauff (USA, 21) – Magda Linette (Polska) 5:7, 6:3, 6:4