US Open. Udany debiut Żuka

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Kacper Żuk bardzo dobrze rozpoczął udział w kwalifikacjach do nowojorskiej imprezy. W pierwszej rundzie Polak wyeliminował rozstawionego z numerem 8 Yasutakę Uchiyamę.

W pierwszej partii obaj tenisiści mieli niski procent pierwszego serwisu. Jako pierwszy wykorzystał to reprezentant Polski, który w piątym gemie odebrał podanie przeciwnikowi, dzięki czemu odskoczył na 4:2. Podopieczny Aleksandra Charpantidisa z wypracowanej przewagi nie cieszył się jednak zbyt długo. W ósmym gemie 22-latek z Nowego Dworu Mazowieckiego zdobył tylko jeden punkt przy własnym serwisie i Japończyk wyrównał na 4:4. Końcówka partii należała jednak do Żuka, który najpierw w jedenastym gemie przełamał rywala do zera, a po zmianie stron przypieczętował zwycięstwo w tej części meczu trzema asami.

W drugim secie jako pierwszy w opałach znalazł się polski tenisista, który w szóstym gemie musiał bronić dwóch „breakpointów”. Zrobił to jednak skutecznie dobrą akcją w obronie i wygrywającym serwisem. Później obaj tenisiści pewnie wygrywali już własne gemy serwisowe i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. Tę dodatkową rozgrywkę lepiej rozpoczął wicemistrz Polski, który odskoczył na 3:1, ale cztery kolejne punkty padły łupem Japończyka. Od tego momentu walka toczyła się już punkt za punkt. Żuk wygrywający serwisem zapewnił sobie pierwszą piłkę meczową, ale Uchiyama wybronił się, kończąc długą akcję przy siatce. Tenisista z Azji wypracował sobie okazję, żeby wyrównać stan meczu, ale pomylił się przy próbie agresywnego returnu z backhandu. Chwilę później reprezentant Polski po raz drugi stanął przed szansą na zakończenie pojedynku i tym razem ją wykorzystał. Tenisista z Kraju Kwitnącej Wiśni po serwisie popełnił prosty błąd z forhandu i Żuk po godzinie i 47 minutach walki mógł się cieszyć z wygranej.

Kolejnym rywalem trzeciej rakiety Polski będzie Quentin Halys.