US Open. Udany powrót Rosolskiej do Nowego Jorku

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Peter Figura

Alicja Rosolska wygrała pierwszy mecz w Wielkim Szlemie, odkąd została matką. W pierwszej rundzie US Open nasza reprezentantka i jej partnerka, Japonka Eri Hozumi, wygrały 6:3, 6:3 z Niemką Julią Lohoff i Białorusinką Lidzią Marozawą. Na starcie turnieju gry podwójnej stanęła też Magda Linette. Poznanianka pierwszy mecz ma jeszcze przed sobą. 

Dla Rosolskiej był to pierwszy mecz w Nowym Jorku od 2019 roku. Wcześniej miała godną odnotowania serię 13 występów z rzędu. W trakcie zeszłorocznej edycji była jednak w ciąży i nie mogła wziąć udziału po raz kolejny. Seria została przerwana, jednak na czternasty występ Rosolska długo nie czekała. Po urodzeniu dziecka błyskawicznie wróciła do rywalizacji. W Roland Garros i Wimbledonie przegrała w pierwszej rundzie, za to w US Open odniosła pierwsze zwycięstwo jako mama.

Razem z Japonką Eri Hozumi pokonały 6:3, 6:3 Niemkę Julię Lohoff (bardziej znaną pod panieńskim nazwiskiem Wachaczyk) i Białorusinkę Lidzię Marozawę. Reprezentantkę naszych wschodnich sąsiadów polscy kibice mogli dobrze poznać podczas turnieju WTA w Gdyni. Marozawa została triumfatorką gry podwójnej, jednak występwała wówczas z inną partnerką.

Spotkanie w Nowym Jorku od początku do końca przebiegało pod dyktando Rosolskiej i Hozumi. W całym meczu, trwającym 61 minut, polsko-japońska para nie musiała bronić ani jednego break-pointa. Znacznie większe problemy z utrzymaniem podania miały przeciwniczki. W pierwszym secie kosztowną stratę poniosły na samym początku, natomiast dla losów drugiej partii kluczowy okazał się gem piąty. Wówczas Rosolska i Hozumi przełamały po raz drugi. Ostatnie przełamanie było gwoździem do trumny niemiecko-białoruskiego duetu.

Rosolska i Hozumi pewnie wygrały 6:3, 6:3 i zameldowały się w drugiej rundzie. Ich następnymi rywalkami będą najprawdopodobniej rozstawione z numerem ,,3″ Japonki, Shuko Aoyama i Era Shibahara. Faworytki muszą jednak najpierw uporać się z Madison Brengle i Claire Liu, które dostały od organizatorów dziką kartę.

W turnieju gry podwójnej startuje też Magda Linette. Partnerką poznanianki jest Bernarda Pera. Polsko-amerykańska para w pierwszej rundzie US Open spróbuje się zrewanżować Barborze Krejczikovej i Katerinie Siniakovej za porażkę z półfinału Rolanda Garrosa.


Wyniki

Pierwsza runda gry podwójnej:

A. Rosolska, E. Hozumi (Polska, Japonia) – J. Lohoff, L. Marozawa (Niemcy, Białoruś) 6:3, 6:3