US Open. Williams wyrównała rachunki

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W poniedziałek Serena Williams po raz siedemnasty w karierze awansowała do ćwierćfinału nowojorskiej imprezy. Amerykanka w trzech setach pokonała Marię Sakkari i o miejsce w półfinale zagra z Cwetaną Pironkową.

Była liderka światowego rankingu miała z Greczynką rachunki do wyrównania. Tuż przed rozpoczęciem US Open 25-latka urodzona w Atenach pokonała 23-krotną mistrzynię wielkoszlemową w trzeciej rundzie Western & Southern Open. Początek poniedziałkowego spotkania był bardzo wyrównany. Kluczowe wydarzenia miały miejsce w środku partii. W piątym gemie Williams przegrywała już 0:40 przy własnym podaniu. Ostatecznie zdołała jednak utrzymać serwis, a chwilę później przełamała rywalkę na 4:2. Faworytka gospodarzy utrzymała przewagę „breaka” już do końca seta i objęła prowadzenie 1:0. W drugiej partii obie tenisistki bardzo dobrze spisywały się przy własnych serwisach i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce młodsza z sióstr Williams odrobiła straty z 0:4, ale końcówce Sakkari przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę. Reprezentantka Grecji poszła za ciosem na początku decydującego seta, od razu przełamała rywalkę, dzięki czemu odskoczyła na 2:0. Sześć z siedmiu następnych gemów padło jednak łupem amerykańskiej gwiazdy i to ona po 2 godzinach i 28 minutach mogła wznieść ręce w geście triumfu.

Myślałam o naszym poprzednim meczu, ale nie za wiele – zdradziła Amerykanka.  – To był zupełnie inny pojedynek, zupełnie inny scenariusz i moment. Ona bardzo dobrze sobie radziła. Grała bardzo agresywnie i wiedziałam, że ja muszę zrobić to samo.

Ćwierćfinałową rywalką Sereny Williams będzie Cwetana Pironkowa. Bułgarka, której ostatnim występem turniejowym był Wimbledon 2017, po prawie trzech godzinach walki pokonała Alize Cornet. Spotkania lepiej rozpoczęła Francuzka, która w drugim gemie odebrała podanie rywalce. Reprezentantka Bułgarii błyskawicznie odrobiła jednak stratę, a później dołożyła kolejnego „breaka” w dziewiątym gemie i zapisała pierwszego seta na swoim koncie. W drugiej odsłonie spotkania tenisistki grały falami. Francuzka z 0:2 wyszła na 4:2, ale trzy kolejne gemy wygrała Pironkowa. Bułgarska tenisistka w dziesiątym gemie miała nawet piłkę meczową, ale podopieczna Sandry Zaniewskiej się wybroniła i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym lepsza okazała reprezentantka „trójkolorowych”. W decydujące partii wyrównana walka toczyła się do wyniku 3:3. Od tego momentu agresywniej grającą Pironkowa oddała tylko trzy punkty przeciwniczce i zapewniła sobie awans do czwartego w karierze wielkoszlemowego ćwierćfinału.

Bułgarka przegrała wszystkie cztery dotychczasowe pojedynki z Sereną Williams.