US Open. Włoska robota w pięciu setach

Do turnieju przystąpili w piątkę. Zostało czterech, ale łatwo nie było. Jannik Sinner, Lorenzo Musetti oraz Fabio Fognini wygrali spotkania pierwszej rundy w pięciu setach.

Jannik Sinner pokonał Daniela Altmaiera 5:7, 6:2, 6:1, 3:6, 6:1. Po wzajemnych przełamaniach w piątym i szóstym gemie wszystko wskazywało na tie-breaka, ponieważ rywale pewnie wygrywali swoje podania. Niespodziewanie Niemiec przełamał Włocha, prowadząc 6:5 i zapisał pierwszego seta na swoim koncie. Kolejne dwie partie to dominacja Sinnera, który zakończył je w niewiele ponad godzinę. Niemiec nie odpuszczał i sprawił koleją niespodziankę, wygrywając czwartego seta, ale na na finiszu Włoch nie zostawił wątpliwości, kto powinien awansować do kolejnej rundy.

Bardziej wyrównane w przedmeczowych przewidywaniach było starcie Lorenzo Musettiego z Davidem Goffinem. Włoch ostatecznie pokonał Belga 3:6, 7:5, 6:4, 3:6, 7:6(9), który w całym meczu popełnił 80 niewymuszonych błędów. Niewiele brakowało, żeby to Goffin cieszył się awansem, ponieważ prowadził już w rozgrywanym od tego roku super tie-breaku 5-2. Ostatecznie to jednak Musetti lepiej rozegrał ostatnie dłuższe wymiany i awansował to kolejnej rundy.

Los reprezentacyjnych kolegów podzielił najstarszy z trójki Fabio Fognini, który pokonał Aslana Karacewa 1:6, 5:7, 6:4, 6:1, 6:4. Powrót włoskiego weterana po przegraniu dwóch pierwszych setów była sporą niespodzianką. Nie obyło się jednak bez pomocy rywala, który zaczął wyrzucać jeszcze więcej, niż Fognini. W całym meczu zobaczyliśmy ponad 120 błędów, przy zaledwie 55 winnerach.

Kolejnym rywalem Fogniniego będzie Rafa Nadal, który pokonał Rinkiego Hijikatę 4:6, 6:2, 6:3, 6:3. W charakterystycznym dla siebie stylu rozpoczął Denis Shapovalov. Kanadyjczyk nie ułatwił sobie zadania i potrzebował pięciu setów na Marca-Andreę Hueslera – 2:6, 6:4, 6:4, 3:6, 6:1. Z turniejem pożegnał się świeżo upieczony zwycięzca z Winston-Salem. Gijs Brouwer pokonał Adriana Mannarino 6:4, 6:4, 6:4.