US Open. Wyniki Świątek jakich dawno nie widziano

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Iga Świątek pokonała Ons Jabeur w sobotnim finale rywalizacji singlowej pań podczas US Open 2022. Tym samym raszynianka zdobyła trzeci tytuł mistrzowski w imprezach wielkoszlemowych. Tak młodej tenisistki z takim wynikiem nie było już dawno. Polka powtórzyła też inne imponujące osiągnięcia swych starszych koleżanek po fachu.

Sięgając po tytuł mistrzowski na paryskich kortach przed dwoma laty raszynianka stała się jedną z najmłodszych zdobywczyń tytułu mistrzowskiego w imprezach Wielkiego Szlema. W sobotę liderka rankingu WTA dołożyła mistrzostwo wielkoszlemowe. Tym samym została najmłodszą tenisistką z takim wynikiem w najważniejszych turniejach sezonu od roku 2008. Wówczas trzeci tytuł zdobyła Maria Szarapowa.

Przed losowaniem drabinki tegorocznego US Open kibice po cichu liczyli, że na swej drodze mogą się spotkać Iga Świątek i Serena Williams. Ostatecznie do takiego meczu nie doszło. Polka wygrała na Flushing Meadows, sięgając po siódmy tytuł mistrzowski w sezonie. Ostatnio taką serię miała amerykańska mistrzyni i było to w 2014 roku. Dwa lata później dwa tytuły wielkoszlemowe w jednym roku wygrała Angelique Kerber, a w tym roku osiągnięcie Niemki powtórzyła nasza zawodniczka, która triumfowała w Paryżu i Nowym Jorku.

Wygrana w US Open oznacza dla Polki również spory zastrzyk punktowy w rankingu WTA. Przed rozpoczęciem ostatniej w sezonie lewy Wielkiego Szlema na koncie Świątek znajdowało się 8605 punktów. Po zwycięstwie trzykrotna mistrzyni wielkoszlemowa będzie miała 10365 punktów. Jest to wynik jaki ostatnio osiągnęła Serena Williams. Było to 2013 roku. Oprócz Amerykanki tę magiczną barierę w ostatniej dekadzie udało się przekroczyć Wiktorii Azarence i Ashleigh Barty.