US Open. Zacięty bój bez szczęśliwego zakończenia

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Łukasz Kubot i Simone Gille na pierwszej rundzie zakończyli tegoroczny występ w rywalizacji deblowej podczas US Open. Polsko-belgijski duet po trwającym blisko trzy godziny meczu musiał uznać wyższość parze Asłan Karacew i Luce Saville.

Dwukrotny polski deblowy mistrz wielkoszlemowy w tym roku po raz czternasty pojawił się na nowojorskich kortach, aby rywalizować w grze podwójnej. Najlepszy wynik uzyskał w 2018 roku. Wówczas wraz z Marcelo Melo walczył w finale, w którym Polak i Brazylijczyk przegrali z Mike’iem Bryanem i Jackiem Sockiem. W tegorocznej edycji Łukasz Kubot nie powtórzy wyniku sprzed czterech lat, bo występ razem z Simone’m Gille’m zakończyli już na pierwszej rundzie.

Polak i Belg po raz pierwszy połączyli siły na korcie, a ich przeciwnikami byli również zawodnicy, którzy nigdy wcześniej razem ze sobą nie grali – Asłan Karacew i Luce Saville. Premierowa odsłona meczu była niezwykle zacięta. Pierwsze osiem gemów zapisywały na swe konto duety serwujące. Dopiero przy stanie 4:4 nasz duet miał okazje na przełamanie. Jednak Rosjanin i zawodnik z Antypodów najpierw wybronili się z opresji, a następnie sami wypracowali dwie piłki setowe. Których również nie wykorzystali i losy odsłony rozstrzygnął tie-break. Kluczowym dla losów tej części meczu był czwarty punkt, który przy serwisie rywali zapisali na swoje konto Polak i Belg. Wypracowanej przewagi nasi zawodnicy już nie oddali i zakończyli pierwszego seta za pierwszą okazją.

W drugiej odsłonie obie pary miały w sumie pięć okazji, aby odebrać serwis rywalom. Jednak nikomu ta sztuka się nie udała i ponownie doszło do tie-breaka. W nim trzecia okazja do przełamania sprawiła, że doszło do wyrównania stanu meczu. W decydującym secie pierwsi szansę na odebranie podania rywali mieli nasi tenisiści. Jednak nie zdołali tego zrobić, a po chwili sami przegrali serwis, nie zdobywając nawet punktu. Kolejnej okazji, aby odrobić stratę Polak i Belg nie wykorzystali w siódmym gemie. Z kolei po zmianie stron rywale wykorzystali drugą piłkę meczową i zakończyli mecz.

Kolejnymi przeciwnikami Asłana Karacewa i Luce’a Saville będzie najwyżej rozstawiony duet – Rajeev Ram i Joe Salisbury.

 


Wyniki

Pierwsza runda debla:

A. Karacew, L.Saville (Australia) – Ł. Kubot, S. Gille (Polska, Belgia) 6:7(4), 7:6(7), 6:2