US Open. Zverev odwrócił losy spotkania i został pierwszym finalistą

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Alexander Zverev zagra w swoim pierwszym finale wielkoszlemowym. Niemiec odrobił stratę dwóch setów i pokonał Pablo Carreno Bustę 3:6, 2:6, 6:3, 6:4, 6:3 w meczu trwającym prawie trzy i pół godziny.

Zarówno dla Alexandra Zvereva, jak i dla Pablo Carreno Busty była to szansa na awans do pierwszego finału wielkoszlemowego. Dlatego też na korcie widać było dużą nerwowość i nierówność w grze obu tenisistów. Półfinał ten odstawał poziomem gry od wczorajszych pojedynków półfinałowych kobiet.

Początek spotkania zdecydowanie należał do Carreno Busty, który grał ofensywniej i prowadził grę. Taka postawa zaowocowała przełamaniem już w czwartym gemie. Następnie dołożył jeszcze kolejnego breaka i wyszedł na prowadzenie 5:1. Wtedy Zverev zerwał się do walki, ale wystarczyło to jedynie na wygranie dwóch gemów. Tym samym pierwsza odsłona rozstrzygnęła się na korzyść niżej notowanego zawodnika.

Wydawało się, że przebłyski lepszej gry Niemca w końcówce partii otwarcia pozwolą mu na nawiązanie wyrównanej walki. Tak się jednak nie stało. W grze hamburczyka mnożyły się błędy i nie potrafił znaleźć sposobu na agresywną grę 29-latka z Gijon. Hiszpan zapisał na koncie trzy przełamania i objął prowadzenie 5:0. Zverev próbował jeszcze walczyć, wygrał dwa gemy, ale na więcej nie pozwolił Carreno Busta. O przebiegu tego seta świadczyć mogą 22 niewymuszone błędy Niemca i tylko 3 ze strony Hiszpana. Po 87 minutach gry 2:0 w setach prowadził ten, który nie był przed mecze stawiany w roli faworyta.

Jednak trzecia odsłona miała już inny przebieg i obraz. Tym razem to Zverev jako pierwszy uzyskał przełamanie w secie i objął prowadzenie 3:1. Co prawda Carreno Busta błyskawicznie odrobił straty, ale w kolejnym gemie Niemiec ponownie odebrał serwis rywalowi. Tej przewagi młodszy z tenisistów już nie oddał i zapisał trzecią partię na swoje konto 6:3.

Obaj zawodnicy kontynuowali nierówną i niestabilną grę. Błędy dominowały na korcie, a żaden z tenisistów nie mógł wzbić się na swój najwyższy poziom. Mecz ten nie przypominał walki o finał wielkoszlemowy.  W trzecim gemie czwartego seta nastąpiło kolejne przełamanie na korzyść Zvereva, ale po chwili Carreno Busta odrobił starty. Kluczowy był siódmy gem, kiedy to 23-latek z Hamburga po raz kolejny uzyskał breaka, ale tym razem nie pozwolił przeciwnikowi na odrobienie start i doprowadził do decydującego seta.

Piąta odsłona rozpoczęła się od straty serwisu przez Hiszpana. Zverev poszedł za ciosem i pilnował swoich gemów serwisowych. Zaczął serwować staranniej i uważał na to, by nie doprowadzić do sytuacji z poprzednich setów. Na koniec spotkania rozstawiony z numerem 5 dołożył następnego breaka i zakończył pojedynek. Tym samym, Zverev awansował do pierwszego finału Wielkiego Szlema w karierze. Jego rywalem będzie lepszy z pary Dominic Thiem – Daniił Miedwiediew.

Półfinał singla:

Alexander Zverev (Niemcy, 5) – Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 20) 3:6, 2:6, 6:3, 6:4, 6:3