US Open. Zverev pierwszym półfinalistą

/ Tomasz Górski , źródło: własne, foto: AFP

Aleksander Zverev pokonał Bornę Czoricia 1:6, 7:6, 7:6, 6:3 w pierwszym ćwierćfinale US Open. Teraz przed Niemcem drugi w karierze wielkoszlemowy półfinał, w którym zmierzy się z Denisem Shapovalowem lub Pablo Carreno Bustą.

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym na kortach Flushing Meadows spotkał się Alexander Zverev i Borna Czorić. Było to ich piąte bezpośrednie starcie. Do tej pory trzy raz wygrywał Chorwat przy tylko jednej porażce. Dziś jednak stawka ich bezpośredniego meczu była najwyższa.

Pojedynek rozpoczął się od dwóch gemów wygrywanych „na sucho”. Jednak później doszło do zaskakującej sytuacji. Na korcie dominował tylko jeden zawodnik i był nim Borna Czorić. Chorwat wygrał pięć gemów z rzędu. W tym czasie bronił tylko dwóch break pointów. Natomiast nawet takich sytuacji nie potrafił wykorzystać młodszy o rok tenisista. Dwadzieścia pięć minut i set przeszedł do historii.

Druga odsłona była już bardziej wyrównana choć nieregularna z obu stron. Lepiej wszedł w nią Chorwat, który wywalczył breaka w piątym gemie. Od tego momentu Zverev zaczął grać bardziej konsekwentnie i dążył do odrabiania strat. Gem serwisowy wygrany w czterech punktach a potem udane przełamanie powrotne na 4:4. W końcówce dominowali, Ci którzy piłkę do gry wprowadzali i w taki sposób dotrwaliśmy do tie breaka. W nim, podobnie jak w czasie seta regularnego, zaczęło się od prowadzenia 3-2 Czoricia z minibreakiem. Ponownie Niemiec odrobił straty i wygrał 7-5.

Trzeci set miał podobny przebieg. Znów po jednym przełamaniu z obu stron, tyle, że tym razem jako pierwszy prowadził Niemiec. Ale wszystko zakończyło się w „trzynastym gemie”. Ten miał już jednostronny przebieg. Od jego początku dominował Zverev i wygrał 7-1.

W czwartej partii kluczowym był gem numer pięć, w którym Czorić miał 40:0 przy returnie. Niemiec obronił wówczas cztery break pointy. Niewykorzystane sytuacje bardzo lubią się w tenisie mścić i teraz nie było inaczej. Rozstawiony z numerem pięć Zverev wyszedł na prowadzenie 5:3. A następnie wyserwował półfinał. Spotkanie zakończył przy trzeciej piłce meczowej po trzech godzinach i dwudziestu pięciu minutach walki na korcie.

Dla Zvereva będzie to drugi półfinał wielkoszlemowy w karierze. A w kolejnym meczu zmierzy się z Denisem Shapovalovem lub Pablo Carreno Bustą.

Ćwierćfinał singla:

Alexander Zverev (Niemcy, 5) – Borna Czorić (Chorwacja, 27) 1:6, 7:6(5), 7:6(1), 6:3