US Open. Życiowy wynik Chaczanowa

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Karen Chaczanow pokonał Nicka Kyrgiosa w drugim wtorkowym meczu ćwierćfinałowym US Open. I to rozstawiony z numerem „27” tenisista będzie półfinałowym rywalem Caspera Ruuda. Dla 26-letniego zawodnika jest to najlepszy wynik w historii jego wielkoszlemowych startów.

Przed rokiem Karen Chaczanow wystąpił w 1/4 finału na kortach Wimbledonu co było powtórzeniem jego wyniku uzyskanego sezon wcześniej na Roland Garros. W tym roku 31. obecnie w rankingu zawodnik poprawił swe wielkoszlemowe wyniki sprzed trzech i dwóch lat. W trzecim w karierze ćwierćfinale imprezy Wielkiego Szlema odniósł pierwsze zwycięstwo.

Rywalem rozstawionego z numerem „27” zawodnika był Nick Kyrgios. Australijczyk w pojedynku czwartej rundy uporał się z Daniiłem Miedwiediewem. Taki wynik sprawił, że zawodnik ten straci pozycję lidera tuż po US Open. Zawodnik z Antypodów nie poszedł jednak za ciosem i nie wystąpi w drugim w karierze półfinale Wielkiego Szlema.

Mecz nie rozpoczął się dobrze dla Kyrgiosa, który narzekając na ból nogi, przegrał partię otwarcia 5:7, tracąc serwis w dwunastym gemie. Wtedy na kort poprosił fizjoterapeutę. Interwencja była na tyle skuteczna, że Australijczyk w drugiej odsłonie zaliczył jedno przełamanie i doprowadził do wyrównania wyniku spotkania. Kolejny set był powtórką z otwarcia. Rozstawiony z numerem „23” ponownie popełniał za dużo błędów, które sprawiły, że ponownie przegrał dwunastego gema i seta 5:7. W czwartym secie tenisista z Antypodów prowadził 3:2 z przewagą przełamania, aby po chwili stracić serwis. W tie-breaku jednak okazał się lepszy i doprowadził do decydującej partii. Ta rozpoczęła się od przełamania dla Chaczanowa. Co prawda rywal robił, co mógł, aby odrobić stratę, ale moskwianin mu na to nie pozwolił i po trzech godzinach i 40 minutach przypieczętował awans do półfinału.

Piątkowy mecz z Casperem Ruudem będzie drugim spotkaniem obu panów. Poprzednio zmierzyli się w 2020 na kortach ziemnych w Rzymie i górą był tenisista ze Skandynawii.