W Londynie i Paryżu jak w Melbourne?

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.tennisworldusa.org, foto: AFP

Jak donosi brytyjski „The Telegraph” władze Wimbledonu oraz Roland Garros rozważają możliwość podpowiadania zawodnikom podczas turniejów rozgrywanych w Londynie i Paryżu. Tym samym także podczas tych turniejów dozwolone by było to na co zezwoliły w połowie sezonu 2022 władze ATP.

Tenis to jeden z nielicznych sportów w których trenerzy nie mogą podpowiadać swym zawodnikom w trakcie trwania meczu. A przynajmniej tak było jeszcze do niedawna. Od połowy ubiegłego sezonu sytuacja na światowych kortach jeżeli chodzi o coaching się zmienia. Po Wimbledonie 2022 możliwość podpowiadania dopuściły władze zarządzające męskimi rozgrywkami. Ta zasada obowiązywała między innymi podczas tegorocznego Australian Open.

Jak donosi „Telegraph” organizatorzy Wimbledonu zezwolą trenerom na komunikacje z zawodnikami. Na taki sam krok zdaniem brytyjskich dziennikarzy ma się zdecydować Roland Garros. Zmiany, które miałyby wejść już podczas tegorocznych edycji, wpisują się w proces ujednolicania zasad w męskim tenisie.

Zaskakuje szczególnie zmiana podejścia organizatorów najstarszego turnieju Wielkiego Szlema. W 2017 roku ówczesny dyrektor wykonawczy imprezy Richard Lewis tak się wypowiadał o możliwości wprowadzenia coachingu – – Jesteśmy temu bardzo przeciwni. Uważamy, że jest to sport gladiatorów, sport indywidualny. Idziesz na kort, a cała zasada tenisa polega na tym, że jesteś zdany na siebie – powiedział wówczas w rozmowie z ESPN.

Zasady dotychczas obowiązujące podczas imprez ATP dotyczące komunikacji pomiędzy trenerem a tenisistą:

  • Trenerzy muszą siedzieć na miejscach wyznaczonych przez organizatorów na początku meczu;
  • Trenerzy mogą udzielać rad zawodnikowi, o ile nie będą przerywać gry ani przeszkadzać rywalowi;
  • Porada werbalna może mieć miejsce tylko wtedy, gdy zawodnik znajduje się po tej samej stronie kortu, co jego trener;
  • Porady niewerbalne (migowe) będą dozwolone w dowolnym momencie meczu;
  • Porady werbalne mogą składać się z kilku słów lub krótkich zdań, rozmowy są zabronione;
  • Trenerom nie wolno rozmawiać z zawodnikiem, jeśli z jakiegokolwiek powodu opuszcza on kort.

Tegoroczny Roland Garros zaplanowano w dniach 28 maja – 11 czerwca. Z kolei rywalizacja na kortach Wimbledonu będzie się odbywać w dniach 3-16 lipca.