Warszawa. Kielan przegrał dwudniowy pojedynek

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: LOTOS PZT Polish Tour

Warszawski challenger już bez polskich singlistów. Najlepszy z biało-czerwonych, Szymon Kielan, przegrał w drugiej rundzie 5:7, 4:6 z Lucasem Miedlerem. Spotkanie rozpoczęło się w czwartek, jednak z powodu opadów deszczu, zostało dokończone dopiero w piątek.

Kielan zachwycił w pierwszej rundzie BNP Paribas Polish Cup, pokonując 7:5, 6:0 Goncalo Oliveirę. Dla naszego młodego tenisisty był to debiut na poziomie challengerów. Był on możliwy tylko dzięki organizatorom turnieju, którzy przyznali 18-latkowi ,,dziką kartę”. Drugiego pojedynku Kielan nie zdołał już rozstrzygnąć na swoją korzyść, jednak jeszcze raz pokazał, że ma duży talent i już teraz jest groźny dla tenisistów notowanych ponad tysiąc pozycji wyżej w rankingu ATP.

Lucas Miedler miał z naszym reprezentantem niemałe problemy. W niektórych fragmentach spotkania od Austriaka tak naprawdę niewiele zależało. Kielan grał bowiem bardzo ofensywnie, wykorzystując świetne warunki fizyczne. W najważniejszych momentach zawiódł go jednak serwis.

W decydujących fragmentach meczu Kielan grał lepiej na returnie niż przy własnym podaniu. Najpierw, przy stanie 3:4, popełnił dwa podwójne błędy z rzędu, które poskutkowały przełamaniem. Przy 3:5 obronił natomiast piłkę meczową doskonałym returnem z bekhendu. I kiedy wydawało się już, że będzie w stanie doprowadzić do remisu, doszło do kolejnego, tym razem bardziej kosztownego, przełamania. Kielan popełnił kolejny podwójny błąd przy piłce meczowej i przegrał 4:6, 5:7.

Kort mógł jednak opuszczać z podniesioną głową. Warszawski challenger był dopiero jego szóstym turniejem w zawodowej karierze. Pomimo praktycznie zerowego doświadczenia w rywalizacji z dorosłymi przeciwnikami, potrafił zagrać dwa wyrównane mecze z tenisistami z trzeciej i czwartej setki, a jeden z nich nawet wygrać. W poniedziałek awansuje o kilkaset miejsc w rankingu ATP.

Porażka Kielana nie oznacza, że w warszawskim challengerze nie zobaczymy już meczów z udziałem reprezentantów Polski. 18-latek zaszedł co prawda najdalej z naszych tenisistów w grze pojedynczej, ale w grze pozostają jeszcze dwaj debliści – Jan Zieliński i Piotr Matuszewski.


Wyniki

Druga runda:

Lucas Miedler (Austria) – Szymon Kielan (Polska) 7:5, 6:4