Wiedeń. Bezbłędny Zverev

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Alexander Zverev pokonał Francesa Tiafoe i sięgnął po piąty tytuł mistrzowski w sezonie. Mimo porażki w niedzielnym finale ten tydzień amerykański tenisista może uznać za bardzo udany.

Sklasyfikowany obecnie na 49. pozycji zawodnik ze Stanów Zjednoczonych, aby wystąpić w turnieju głównym imprezy w stolicy Austrii, musiał przedrzeć się przez kwalifikacje. Ta sztuka mu się udała i rozpoczął występ w turnieju ATP 500. Pojedynkiem godnym odnotowania w drodze do finału był mecz drugiej rundy przeciwko turniejowej jedynce, czyli Stefanosowi Tsitsipasowi. Finałowy pojedynek w Wiedniu był trzecim meczem o tytuł w karierze Tiafoe. Przed trzema laty Amerykanin w styczniu sięgnął po tytuł mistrzowski w turnieju ATP 250 w Delray Beach. Z kolei pod koniec kwietnia tego samego roku musiał uznać wyższość Joao Sousy.

Niedzielny finał rozpoczął się po myśli mistrza olimpijskiego z Tokio, który w czwartym gemie przełamał podanie Tiafoe. Jednak Amerykanin szybko odrobił stratę przełamania. Gdy wszystko wskazywało na rozstrzygnięcie w tie-breaku, w dwunastym gemie reprezentant naszych zachodnich sąsiadów wykorzystał trzeciego „breaka” w tej odsłonie. To sprawiło, że objął prowadzenie w całym meczu. Kluczowym dla losów drugiej odsłony i całego pojedynku był dziesiąty gem. Mimo że wcześniej zarówno Zverev jak i Tiafoe mieli swe szanse, aby wypracować przewagę, decydujące akcje rozegrały się przy wyniku 5:4 dla tenisisty naszych zachodnich sąsiadów. Wówczas to niemiecki tenisista wypracował trzy piłki meczowe, z których druga okazała decydującą.

Sięgając po tytuł mistrzowski Erste Bank Open 2021 Zverev zdobył piąty tytuł mistrzowski w sezonie 2021. Wcześniej nie miał sobie równych w Acapulco, Madrycie, podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio i w czasie imprezy ATP 1000 w Cincinnati. Wcześniej tak udany sezon niemiecki tenisista miał w 2017 roku. Jednak przed czterema laty, aby sięgnąć po pięć tytułów potrzebował sześć finałów, a w tym roku jego skuteczność jest stuprocentowa.


Wyniki

Finał:

Alexander Zverev (Niemcy, 2) Frances Tiafoe (USA, Q) 7:5, 6:4