Większa grupa tenisistów objęta pomocą finansową

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.espn.com, foto: AFP

Większa grupa singlistów i deblistów niż dotychczas planowano, zostanie objęta pomocą finansową w ramach funduszu pomocowego dla dotkniętych wstrzymaniem rozgrywek z powodu COVID-19. Na wsparcie mogą liczyć zarówno singliści sklasyfikowani nawet w sidómej setce rankingów ATP i WTA, jak i debliści znajdujący się w na miejscach 176-300.

Wstrzymanie rozgrywek tenisowych na całym świecie z powodu pandemii koronawirusa sprawiło, że niżej notowani zawodnicy znaleźli się w trudnej sytuacji. Na początku maja władze światowego tenisa poinformowały o stworzenie funduszu pomocowego dla tych, którzy nie mają możliwości zarabiania z racji zawieszenia rywalizacji. Pieniądze w puli pochodzą od organizatorów turniejów Wielkiego Szlema oraz z ITF, ATP i WTA. Blisko sześć milionów dolarów trafiło do blisko 800 zawodników specjalizujących się zarówno w singlu, jak i deblu.

Nieco ponad miesiąc później szefowie światowego tenisa poinformowali o kolejnej kwocie, jaka zasili potrzebujących. Z 2,6 mln dolarów blisko 1,5 mln trafi do krajowych związków. Zawodnicy z tej kwoty otrzymają do podziału 350 tysięcy. Singliści sklasyfikowani na pozycjach 501-700  mogą liczyć na 1000 dolarów. Z kolei na konta deblistów z miejsc 176-300 wpłynie po 750 dolarów. W grupie objętej wsparciem znajdą się także polscy tenisiści. Wśród nich chociażby Michał Dembek, Paula Kania czy Jan Zieliński.