Wielki triumf debiutantki, rekord Williams musi poczekać

Bianca Andreescu pokonała Serenę Williams 6:3, 7:5 w finale rywalizacji pań i zdobyła pierwszy tytuł wielkoszlemowy w karierze. Amerykanka kolejny raz nie wykorzystała szansy na wyrównanie rekordu Margaret Smith Court pod względem triumfów w turniejach Wielkiego Szlema.

Po ostatni tytuł wielkoszlemowy była liderka światowego rankingu sięgnęła w styczniu 2017 roku w Australii. Następnie miała przerwę macierzyńską, a po powrocie do rywalizacji nie wykorzystała już czwartej szansy, by dogonić utytułowaną Australijkę. Ostatnią szansę miała w sobotni wieczór, ale na jej drodze stanęła Bianca Andreescu. Kanadyjka, której nie było jeszcze na świecie, gdy młodsza z sióstr Williams zdobyła swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy.

Pierwsza partia tegorocznego finału to gra nerwów z obu stron. Tę próbę lepiej zniosła debiutująca w finale turnieju tej rangi Andreescu. Zawodniczka, która jeszcze przed rokiem była w połowie trzeciej setki rankingu WTA, dwukrotnie odebrała podanie utytułowanej rywalce i objęła prowadzenie w całym spotkaniu. Drugi set to ciąg dalszy niemocy Williams i kapitalnej gry Andreescu, która objęła prowadzenie 5:1. W tym momencie Amerykanka się przebudziła, zaczęła częściej trafiać uderzeniami kończącymi. Kanadyjkę dopadła niepewność, co doprowadziło do wyniku 5:5. Taki obrót spraw nie podłamał 19-latki, która zdołała wygrać kolejne dwa gemy z rzędu i po 99 minutach zakończyć spotkanie.

Sięgając po tytuł, Andreescu została pierwszą kanadyjską mistrzynią wielkoszlemową w singlu. Dołączyła do Evonne Goolagong, Barbary Jordan i Monicy Seles, które sięgnęły po zwycięstwo w turniejach Wielkiego Szlema w debiucie. Wygrana w sobotnim finale sprawiła, że tenisistka, która w październiku ubiegłego roku była 243 rakietą świata, znajdzie się na piątym miejscu w rankingu. Andreescu jest też pierwszą od czasów Marii Szarapowej nastolatką z tytułem mistrzowskim w imprezie wielkoszlemowej.

Serena Williams przegrała piąty finał po przerwie macierzyńskiej. Tym samym Amerykanka nie wyrównała rekordu Margaret Smith Court w liczbie wielkoszlemowych triumfów. Nie jest też liderką, jeżeli chodzi o liczbę wygranych spotkań na US Open, 101, oraz zdobytych tytułów w amerykańskim szlemie – sześć. Oba te osiągnięcia dzieli z Chris Evert.