Wielkie nazwiska w challengerze w Pheonix

/ Artur Kobryn , źródło: tennismajors.com, twitter.com, foto: AFP

Choć w obecnym tygodniu największą uwagę kibiców tenisa przyciąga turniej w Indian Wells, to nie jest to jedyna impreza, w której zawodnicy walczą o rankingowe punkty. Na niższym poziomie rozgrywek odbywa się challenger w Pheonix, który może pochwalić się znakomitą obsadą.

Gdy zmagania w Kalifornii wkraczają w decydującą fazę, kilkaset kilometrów na wschód, rozpoczynają się zawody Arizona Tennis Classic w Pheonix. Tegoroczna edycja jest już trzecią w historii, ale pod pewnymi względami wyjątkową. Jest to bowiem pierwszy w kalendarzu turniej nowej rangi – Challenger 175. Jego łączna pula nagród wynosi 220 000 dolarów. Z uwagi na rozgrywanie go w trakcie rywalizacji w Indian Wells, a przed imprezą w Miami, stanowi świetny przystanek dla zawodników, którzy w Kalifornii zanotowali wczesną porażkę.

Lista tenisistów, którzy w tym roku zawitali do Arizony z pewnością może zawstydzić niejeden turniej rangi ATP 250. Z numerem jeden rozstawiony jest sklasyfikowany na 23. miejscu w rankingu Matteo Berrettini. Włoch jest jednym z trzech bardzo uznanych nazwisk, które otrzymały od organizatorów „dzikie karty”. Pozostałe dwie takie przepustki przypadły Diego Schwartzmanowi oraz Gaelowi Monfilsowi. O sile obsady świadczy też fakt, iż ostatni, ósmy numer rozstawienia, przypadł Emilowi Ruusuvuoriemu, który jest obecnie 59. tenisistą świata.

Imponująco przedstawia się również drabinka turnieju deblowego, w której znalazł się Jan Zieliński. Polak i partnerujący mu Hugo Nys zostali rozstawieni w nim z numerem drugim. Finaliści Australian Open w pierwszym meczu zmierzą się z jednym ze swoich pogromców z Melbourne, Rinkym Hijikatą. Australijczyk w tej imprezie połączył siły ze swoim innym rodakiem, Luke’em Saville’em. Na szczycie drabinki znaleźli się z kolei triumfatorzy dwóch ostatnich edycji US Open, Rajeev Ram i Joe Salisbury. Przypomnijmy, że Amerykanin i Brytyjczyk nie sprostali w Indian Wells Hubertowi Hurkaczowi i Grigorowi Dimitrowowi.