Wielkie Szlemy specjalnością Osaki

/ Dominika Opala , źródło: www.twitter.com /własne, foto: AFP

Naomi Osaka okazała się najlepsza w Australian Open 2021. Tym samym Japonka zdobyła czwarty tytuł wielkoszlemowy. Oznacza to, że w gablocie 23-latki z Kraju Kwitnącej Wiśni znajduje się więcej trofeów zdobytych w imprezach najwyższej rangi, niż w pozostałych zawodach. 

Naomi Osaka triumfowała w sobotę w Australian Open 2021. Był to czwarty tytuł Japonki w Wielkim Szlemie, siódmy ogólnie. Wynika z tego, że 57% końcowych zwycięstw Japonka odnosiła właśnie w turniejach najwyższej rangi. Christopher Clarey przedstawił tę statystykę (przed finałem Australian Open 2021), porównując Osakę do innych wybitnych tenisistek.

Wymienione zawodniczki miały na koncie dużo tytułów wielkoszlemowych, ale o wiele więcej trofeów zdobywały w pozostałych turniejach. Inaczej jest w przypadku Osaki. Japonka dominuje w Wielkich Szlemach, ale w innych imprezach już niekoniecznie. 23-latka z Kraju Kwitnącej Wiśni dotarła do dziesięciu finałów w zawodowym cyklu. Trzy z nich przegrała, jednak nigdy w turnieju najwyższej rangi.

Imponującym osiągnięciem jest również to, że była liderka rankingu jest niepokonana w wielkoszlemowych finałach. Do tej pory zagrała ich cztery (US Open 2018 i 2020 oraz Australian Open 2019 i 2021). Tym samym jest trzecią osobą w Erze Open, która wygrała swoje pierwsze cztery mecze o mistrzostwo w Wielkich Szlemach. Takim wynikiem mogą pochwalić się tylko Monika Seles i Roger Federer.