Wielkoszlemowe pamiątki Federera na aukcji

/ Dominika Opala , źródło: www.bbc.com /własne, foto: AFP

Roger Federer postanowił wystawić na aukcję różne przedmioty ze swojego tenisowego wyposażenia, których używał w czasie zdobywania 20 tytułów wielkoszlemowych. Licytacje przeprowadzi dom aukcyjny Christie’s, a dochód trafi do fundacji Szwajcara. 

Wśród pamiątek, które trafią pod młotek 23 czerwca, znajdują się ubrania i rakiety z finału Roland Garros 2009. Był to wyjątkowy turniej dla Rogera Federera, gdyż pierwszy raz, i jak dotąd ostatni, zdobył tytuł w paryskim szlemie. Ponadto na aukcji dostępny będzie też elegancki biały kardigan, który Szwajcar zaprezentował podczas finału Wimbledonu w 2012 roku.

Cena szacowana dla 20 partii licytowanych przez dom aukcyjny Christie’s waha się od 3000 do 70 000 funtów, a ubrania i rakieta, których mistrz z Bazylei użył do zwycięstwa nad  Rafaelem Nadalem w finale Wimbledonu 2007, mają przynieść od 30 000 do 50 000 funtów.

Dla fanów, nie mogących sobie pozwolić na tak wielki wydatek, będzie aukcja na 300 mniej kosztownych przedmiotów w lipcu. Wtedy dostępne będą m.in. frotki z 1500. profesjonalnego meczu Federera.

Zyski z aukcji będą przekazane dla Fundacji Rogera Federera – Dochody posłużą fundacji, która pomoże nam w dalszym dostarczaniu zasobów edukacyjnych dzieciom w Afryce i Szwajcarii – powiedział Federer. – Każdy przedmiot na tych aukcjach reprezentuje moment mojej kariery tenisowej i pozwala mi podzielić się częścią mojego osobistego archiwum z fanami na całym świecie – dodał.

Według niskiego szacunku domu aukcyjnego kolekcja wynosi milion funtów, ale jest prawdopodobne, że osiągnie 1,5 miliona funtów.