Wimbledon. Barty zatrzymała kontratak Kerber i zagra o tytuł

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Ashleigh Barty została pierwszą finalistką tegorocznej edycji londyńskiej imprezy. Australijka w dwóch setach poradziła sobie z niezwykle groźną na kortach trawiastych Angelique Kerber.

Spotkanie lepiej rozpoczęła liderka światowego rankingu. Co prawda już w pierwszym gemie musiała bronić dwóch „breakpointów”, ale chwilę później sama przełamała rywalkę, dzięki czemu odskoczyła na 3:0. Zawodniczka z Antypodów miała szansę, żeby wyjść na prowadzenie z podwójnym przełamaniem. Niemka ostatecznie zdołała utrzymać podanie, ale w tej części meczu Barty była zdecydowanie aktywniejszą tenisistką. Nie pozwoliła rywalce na odrobienie straty „breaka” i objęła prowadzenie w meczu.

Leworęczna zawodniczka nie zmierzała się jednak poddawać i na początku drugiej odsłony meczu odskoczyła na 3:0. W piątym gemie Australijka miała dwie okazje, żeby zniwelować stratę „breaka”, ale żadnej z nich nie wykorzystała i 33-latka trenująca w Puszczykowie podwyższyła prowadzenie na 4:1. Kerber utrzymywała przewagę przełamania aż do wyniku 5:3. W dziewiątym gemie Barty bez straty punktu odebrała podanie rywalce, a po zmianie stron równie szybko utrzymała swój serwis i wyrównała stan rywalizacji. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. Tę dodatkową rozgrywkę zdecydowanie lepiej rozegrała turniejowa „jedynka”, która głównie dzięki błędom rywalki szybko odskoczyła na 6:0. Niemka zdołała obronić trzy piłki meczowe, ale przy czwartej popełniła błąd z backhandu i po godzinie i 26 minutach gry liderka światowego rankingu awansowała do pierwszego w karierze finału na kortach All England Club.

O tytuł Ashleigh Barty, która jako pierwsza Australijka od czasów Evonne Goolagong w 1980 roku awansowała do finału Wimbledonu, zagra albo z Aryną Sabałenką albo z Karoliną Pliszkovą.


Wyniki

Półfinał singla

Ashleigh Barty (Australia, 1) – Angelique Kerber (Niemcy, 25) 6:3 7:6(3)