Wimbledon. Bez punktów, ale z rekordową pulą nagród

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.twitter.com, foto: AFP

Ogrnizatorzy Wimbledonu ogłosili jaka kwota zostanie rozdzielona w tym roku pomiędzy występujących na londyńskich trawnikach. Dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn w turnieju głównym oraz eliminacjach, ale też debla, miksta i rywalizacji na wózkach.

Twórz z nami najlepszy magazyn tenisowy, zostań patronem Tenisklubu: https://patronite.pl/Tenisklub!

Trzeci w tym roku turniej Wielkiego Szlema zgodnie z decyzją organizatorów odbędzie się bez udziału reprezentantów Rosji i Białorusi. Jest to efekt inwazji tych dwóch krajów na Ukrainę. Takie kroki Wyspiarzy sprawiły, że władze ATP i WTA postanowiły nie przyznawać punktów rankingowych. Jednak gra będzie się toczyć o pieniądze. Zgodnie z tym co podano, kwota do podziału będzie rekordowa.

Pierwszy raz w historii turnieju uczestnicy podzielą się kwotą przekraczającą 40 milionów funtów. Do zwycięzców rywalizacji singlowej wśród kobiet i mężczyzn powędrują czeki na kwotę dwóch milionów funtów. Finaliści zarobią niemal połowę tej sumy, a dokładnie 1,05 mln funtów. Za półfinał nagroda to 535 tysięcy funtów, ćwierćfinał to kwota 310 tysięcy funtów, a awans do IV rundy wyceniono na 190 tysięcy funtów. Do uczestników pojedynków trzeciej rundy powędruje 120 tysięcy funtów. Gratyfikacja za drugą rundę wynosi 78 tysięcy, a za przegraną w meczu otwarcia organizatorzy wypłacą 50 tysięcy funtów.

Tegoroczny turniej odbędzie się w dniach 27 czerwca – 10 lipca i będzie to jedyna w tym roku impreza na trawie, w której wystąpi Iga Świątek.