Wimbledon. Bolesny koniec pięknego snu

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

W poniedziałek stawkę ćwierćfinalistek uzupełniły Karolina Muchova, Angelique Kerber, Viktorija Golubic oraz Ajla Tomljanovic. Australijka zakończyła wspaniałą przygodę Emmy Raducanu.

18-latka grająca z „dziką kartą” została najmłodszą w Erze Open reprezentantką Wielkiej Brytanii, która dotarła do czwartej rundy Wimbledonu. Młoda tenisistka miała jednak apetyt na więcej. Początek spotkania przeciwko tenisistce z Antypodów był bardzo wyrównany. Gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu aż do wyniku 4:4. W dziewiątym gemie faworytka gospodarzy wypracowała sobie dwa „breakpointy”, ale Tomljanovic w imponującym stylu się wybroniła i utrzymała podanie. Niewykorzystane okazje zemściły się na nastolatce po zmianie stron. Po długiej grze na przewagi to Australijka jako pierwsza zdobyła przełamanie i objęła prowadzenie w meczu. 28-latka urodzona w Zagrzebiu dobrze rozpoczęła drugą odsłonę spotkania i odskoczyła na 3:0. W tym momencie Raducanu poprosiła o pomoc medyczną i zniknęła z kortu. Po powrocie poinformowała, że nie jest w stanie kontynuować gry i poddała spotkanie.

Jestem z siebie nieprawdopodobnie dumna – przyznała na konferencji prasowej Tomljanovic, która po raz pierwszy w karierze awansowała do wielkoszlemowego ćwierćfinału. – Nie spodziewałam się, że tutaj będę. Nie spodziewałam się, że te dwa tygodnie będą przełomowe, ale są. Teraz wszystko widzę wszystko z odpowiedniej perspektywy. Cokolwiek jutro się wydarzy, nigdy tego nie zapomnę.

Po raz pierwszy o półfinał jednego z czterech najważniejszych turniejów w roku powalczy również Viktorija Golubic, która wyeliminowała Madison Keys. W pierwszej partii Amerykanka wyrównała z 2:5 na 5:5, ale Szwajcarka zdołała zamknąć seta w tie-breaku. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych rozpoczęła drugiego seta od przełamania, ale cztery kolejne gemy padły łupem rodaczki Rogera Federera. Golubic wypracowanej przewagi już nie wypuściła z rąk i po godzinie i 39 minutach gry mogła cieszyć się z największego sukcesu w karierze.

O miejsce w najlepszej czwórce zawodów zagrają także Karolina Muchova i Angelique Kerber. Czeszka w dwóch setach pokonała Paulę Badosę. W pierwszej odsłonie meczu reprezentantka naszych południowych sąsiadów odrobiła straty z 2:5 i wygrała w tie-breaku, a w drugiej była lepsza o jedno przełamanie. Z kolei Niemka zatrzymała Cori Gauff. W obydwu partiach leworęczna tenisistka zwyciężyła z przewagą jednego „breaka”.

Czwarta runda singla

Karolina Muchova (Czechy, 19) – Paula Badosa (Hiszpania, 30) 7:6(6) 6:4

Angelique Kerber (Niemcy, 25) – Cori Gauff (USA, 20) 6:4 6:4

Viktorija Golubic (Szwajcaria) – Madison Keys (USA, 23) 7:6(3) 6:3

Ajla Tomljanovic (Australia) – Emma Raducanu (Wlk. Brytania, WC) 6:4 3:0 i krecz