Wimbledon. Decyzja dotycząca tegorocznych zmagań coraz bliżej

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.wimbledon.com, foto: AFP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja co do rywalizacji podczas tegorocznego Wimbledonu. Jak poinformowali organizatorzy, rozważane jest przełożenie imprezy, a nawet jej odwołanie.

Pandemia koronawirusa storpedowała tegoroczne zmagania na kortach tenisowych. Wiele turniejów zostało odwołanych. Inne z kolei zmieniły swój termin. W środę zarządcy najstarszego turnieju Wielkiego Szlema poinformowali, że decyzja zapadnie za kilka dni. Coraz częściej pojawiają się głosy o tym, że londyński szlem może zostać nawet odwołany.

AELTC może potwierdzić, że kontynuuje szczegółową ocenę wszystkich scenariuszy w sprawie The Championships 2020, włącznie z przełożeniem bądź odwołaniem w związku z pandemią COVID-19. AELTC od stycznia planuje działania awaryjne, ściśle współpracując z rządem Wielkiej Brytanii i organizacjami zdrowia publicznego, aby postępować zgodnie z ich zaleceniami i zrozumieć możliwy wpływ pandemii COVID-19 i rządowych środków nadzwyczajnych na The Championships. Myślimy o wszystkich, których w tym czasie dotknął ten kryzys – czytamy w oświadczeniu.

Wimbledon ma odbyć się w dniach 29 czerwca – 12 lipca. Jednak jego organizacja stoi pod znakiem zapytania. Rozpatrywane są różne opcje, w tym przeniesienie bądź odwołanie imprezy. Decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu po spotkaniu zarządu AELTC. Jak czytamy w oświadczeniu, przełożenie imprezy ze względu na specyfikę nawierzchni wiążę się z ogromnym ryzykiem. Z kolei zmagania bez udziału publiczności zostały wykluczone.

Gdyby sprawdził się czarny scenariusz i w tym roku tenisiści nie pojawili się na kortach przy Church Road 19, byłby to pierwszy taki przypadek w historii turnieju poza okresem, gdy impreza była odwoływana z powodu I i II Wojny Światowej.