Forbet

Wimbledon: Djoković kontra Federer w półfinale!

/ Michał Jaśniewicz, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Roger Federer i Novak Djoković bez straty seta wygrali mecze ćwierćfinałowe i o awans do finału zagrają ze sobą. Szwajcar rozbił dziś Michaiła Jużnego 6:1, 6:2, 6:2; zaś Serb wygrał z Florianem Mayerem 6:4, 6:2, 6:4.

Spotkanie Federera z Jużnym na korcie centralnym oglądał książę William z żoną Kate Middleton, a także m.in. Rod Laver, Andre Agassi i Steffi Graf. Zobaczyli oni sporo efektownych akcji, ale emocji w tym spotkaniu było jak na lekarstwo.

Federer zagrał swoje najlepsze w tym roku spotkanie w Wimbledonie, kompletnie pozbawiając Rosjanina argumentów. W pewnym momencie doszło do komicznej sytuacji, gdyż Jużnyj zwrócił się w kierunku loży królewskiej, pytając Agassiego jak ma grać przeciwko swojemu utytułowanemu rywalowi.

Ostatecznie Federer zwyciężył, w godzinę i trzydzieści dwie minut, 6:1, 6:2, 6:2. Rozmiary zwycięstwa mogły być jeszcze wyższe, ale Rosjanin w siódmym gemie trzeciego seta obronił przy własnym podaniu trzy kolejne meczbole.

Nieco więcej pracy miał dziś Novak Djoković, ale również obyło się bez straty. Serb przy prowadzeniu 2-0 w setach i 5:4 w trzeciej partii obronił trzy break pointy, wykorzystując pierwszego meczbola. Spotkanie trwało godzinę oraz czterdzieści pięć minut.

Po pierwszym secie, on grał niesamowicie, szczególnie w drugiej partii – komplementował swojego rywala Mayer. – On pokazał, że jest obecnie najlepszym tenisistom na świecie. Nie pozostawił mi szans w drugim secie. Być może gdybym wygrał pierwszego seta miałbym minimalne szanse. Wciąż jednak bardzo wiele brakuje mi do pokonania go.

Takie rozstrzygnięcia powodują, że w półfinale dojdzie do szlagierowej potyczki Novaka Djokovicia z Rogerem Federerem. Szwajcar w przypadku wygrania tego meczu, a następnie konfrontacji finałowej zdetronizowałby Serba z pozycji lidera rankingu. Będzie to pierwszy pojedynek pomiędzy tymi zawodnikami na korcie trawiastym.